Problémy s nalezením nového praktického zubního lékaře stále trvají, vyřešit je má příspěvek 15,- Kč od zdravotní pojišťovny.
Najít nového zubaře je v některých regionech opravdu problém. Ti stávající totiž nové pacienty často nepřijímají, noví stomatologové naopak nepřibývají. Sehnat vám ho přitom musí ze zákona zdravotní pojišťovna. Zajistit více zubařů prý ale není v jejich silách.
Pokud se rozhodnete hledat nového zubaře na webu České stomatologické komory, například v Ostravě budete mít smůlu. Podle seznamu stomatologů žádný z nich nové pacienty nepřijímá. Nedávno právě v Ostravě po otevření nové zubní ordinace čekaly desítky lidí několik hodin ve frontě na registraci. Podobné praxi by měla zamezit novinka v úhradové vyhlášce. Zubaři budou mít nově nárok na malý finanční příspěvek ve výši 15,-Kč za každého nově registrovaného pacienta. Je to nový model úhrady, kdy vznikne takzvaná agregovaná platba, bude to podobné jako u praktických lékařů. Ta agregovaná platba je v tuto chvíli ve výši 15 korun za jednoho nově registrovaného pojištěnce," řekl v červnu 2021 ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Podle ministra zdravotnictví budou mít díky těmto novým podmínkám zubaři větší motivaci registrovat pacienty se zdravotním pojištěním a ošetřovat je takzvaně na pojišťovnu. "Ten poplatek není nijak obrovský, ale je to konečně nějaká náhrada, že se stará o pacienta," uvedl šéf České stomatologické komory Roman Šmucler.
S nedostatkem kvalitních stomatologů, kteří by nové pacienty přijímali, mají problémy například v Moravskoslezském, Ústeckém, Pardubickém kraji nebo na Vysočině.
Dle databáze České stomatologické komory naopak není problém najít zubaře v Praze nebo Brně. V hlavním městě přijímá nové pacienty 138 stomatologů, v moravské metropoli 30.

Svého nového zubaře můžete zkusit najít na webu České stomatologické komory: www.dent.cz
Zdroj: TN.cz 19.6.2021