V předchozím článku nazvaného "Od pěstního klínu k zubnímu kartáčku", který také vyšel v časopise StomaTip, jsme si přiblížili historii ústní hygieny od starověku takřka po současnost přičemž jsme se zabývali především vznikem a vývojem všem nám dobře známého (alespoň doufám) zubního kartáčku. Na závěr jsem slíbil, že příště a to tedy znamená, že nyní, si povíme něco o správné technice čištění zubů a různých pomůckách orální hygieny, které jsou dnes u nás kromě zubního kartáčku k dostání. Tak tedy, obrazně řečeno, vzhůru do všech tmavých zákoutí lidských úst, kde na svou příležitost neustále číhají bakterie zubního kazu...

.

Technika nade vše

Stejně jako zubní kartáček, vyvíjela se i technika čištění zubů. Ukázalo se, že technika "šmrdlej jak tě napadne" je z hlediska prevence zubního kazu nedostačující. Zároveň se zjistilo, že schopnost správného čistění zubů není instinktivní a člověk se s ní nerodí. Pokud se toto konstatování vysloví nahlas, zdá se být samozřejmé. Naprostá většina pacientů zubních ordinací však na křesle dentálního odborníka, který se u svých pacientů důsledně zabývá prevencí (nikoliv pouze nutnými opravami chrupu) s překvapením zjistí, že ani v dospělém věku vlastně neovládá takovou "banalitu", jakou přece zvládne každé malé dítě! Výsledky nesčetných lékařských výzkumů hovoří jednoznačně: Bez zubního plaku není zubního kazu. Zubních kazů je však v naší populaci požehnaně a z toho tedy vyplývá, že většina z nás si prostě neumí správně čistit zuby a nevěnuje ústní hygieně dostatečnou pozornost. Pokud se totiž plak, tedy povlak mikroskopických zbytků potravy neustále se ukládající na zubech, dásních a jazyku, hromadí a zůstává v ústech, mají nebezpečné bakterie dostatek živin pro své rozmnožování a následnou diverzní činnost. Odstraňujeme-li pravidelně a důkladně zubní plak ze své ústní dutiny, nemají bakterie šanci a naše zuby nemůžou onemocnět zubním kazem. Správná technika čistění je tedy pro naše zuby, abych tak řekl, fatální.
Nebudeme si zde popisovat soubor úkonů správné techniky čištění zubů, protože ani tisíc slov a nákresů nenahradí jednu instruktáž u odborníka, kterou by měli podstoupit všichni, kteří v budoucnu chtějí ušetřit peníze za zubní protézu. Opravdu – pomocí instruktážní brožury sice odhalíte, co děláte špatně, ale jen odborník vás naučí správnou techniku a především zkontroluje, zda ji provádíte dobře. Nehledě na to, že odhalí místa na vašem chrupu, která při čištění opomíjíte a kde se vám tudíž nadměrně hromadí plak a vzniká riziko zubního kazu. Proto nebudu komplikovaně fušovat do řemesla zubním lékařům či dentálním hygienistkám a jednoznačně vám doporučím jejich služby.Povíme si však něco o motivaci a některých hlavních zásadách správné péče o zuby.
Motivací nám budiž pochopení, že s příchodem zubního kazu se zásadně mění nebo v dohledné době změní kvalita našeho života. Nějaká ta malá "plomba" se samozřejmě ještě ztratí, ale jednou zjistíte, že neuplyne den, kdy se vaše zuby nemile připomenou, a že na zubařském křesle trávíte více času, než byste ještě před nedávnem byli ochotni snést. Jsem upřímně přesvědčen o tom, že každý, kdo překročil pomyslnou čáru od bezproblémového chrupu ke každodenní válce o "chvíli klidných úst", by péči o své zuby věnoval v minulosti několikanásobné úsilí.

Zásady pro zuby zásadní

Co se správné ústní hygieny týče, dalo by se hovořit o čtyřech hlavních zásadách:

1. Výběr vhodných pomůcek
Tady vám opět nejlépe poradí odborník. O výběru vhodné základní pomůcky – tedy zubního kartáčku, jsme psali v jiném článku (Kartáček ideál aneb který kartáček je nejlepší). V krátkosti lze říci – ne každý kartáček, který se tváří jako zubní, je také na zuby skutečně vhodný. Pořiďte si proto raději kartáček u svého zubního lékaře, nebo na jeho doporučení v lékárně či specializované prodejně. Nezapomeňte opotřebovaný kartáček včas vyměnit za nový! Podrobné informace o dalších a dnes již nezbytných pomůckách ústní hygieny naleznete na těchto stránkách v článku: Nejen z kartáčku je zub živ aneb pomůcky ůstní hygieny které možná neznáte

2. Správná technika čištění zubů
Sebelepší kartáček, byť třeba elektrický, vám sám o sobě žádoucí kvalitu očisty vašeho chrupu nezaručí. Pokud si neosvojíte správnou techniku a návyky – nemá váš chrup šanci přežít v plném zdraví.

3. Pravidelnost a důslednost
Plak se v ústech usazuje neustále, proto je nutné jej neustále odstraňovat. Samozřejmě chápu, že doporučení "vyčistěte si zuby po každém jídle" mnohé z vás vzhledem k možnostem v rámci každodenního shonu spíše deprimuje než motivuje – nezoufejte, mám pro vás i jiné řešení. Dodržováním výše uvedeného doporučení samozřejmě nic nezkazíte avšak pozor! – V každém případě zapomeňte na tzv. středně tvrdé a tvrdé kartáčky nabízené v běžných obchodech, které díky tvrdým štětinám rozhodně nesvědčí vaší sklovině a především dásním – zvláště při častém čištění zubů. Pokud se vám měkký kartáček opotřebuje dříve jak za tři týdny, příliš na něj tlačíte, čímž si soustavně poškozujete zejména oblast zubních krčků a musíte změnit své "čistící" návyky. Také se držte zásady, že jednou denně je nutné důkladné, ale opravdu důkladné vyčištění chrupu a nenahradí jej několikeré letmé přečištění zubů během dne. Za rozumnou ústní hygienu se dá proto považovat i strategie zaneprázdněných – tedy ranní přečištění zubů, vyhýbání se běžné konzumaci cukru v jídle a nápojích přes den a večerní důkladná očista chrupu včetně mezizubních prostor, které je věnováno minimálně pět až deset minut.

4. Pravidelné preventivní návštěvy zubního lékaře
Ano, i toto by mělo být součástí vaší ústní hygieny, protože jedině lékař včas odhalí případné nedostatky ve vaší ústní hygieně či životosprávě, kterých se nemusíte vyvarovat i když se snažíte sebevíc. Přece nechcete, aby veškeré vaše úsilí v péči o zuby, ke kterému vás jistě tento článek inspiruje, přišlo nazmar!

Autor: David Mondok, redakce časopisů StomaTeam a StomaTip (23.11.2005)