Špatná zpráva pro milovníky Coca-Coly light: pro zuby je podobně nebezpečná jako konzumace cracku nebo pervitinu tvrdí profesor stomatologie Mohamed Bassiouny z univerzity ve Philadelphii. Výrobce coly i Americká asociace nápojů závěry jeho studie pochopitelně odmítají.

O škodlivých účincích sladkých nápojů na zuby se mluví již léta. Výsledky nové studie však zacházejí ještě dál. Podle nich konzumace sody, byť té dietní, poškozuje zuby podobně jako požívání uvedených dvou drog. Vědci zároveň ale zjistili, že pro takový následek musí jedinec vypít mnohem víc, než je obvyklé.

Studie, kterou vedl profesor stomatologie na Temple University School of Dentistry ve Philadeplhii Mohamed Bassiouny, poukazuje na ženu, která pět let denně pila dva litry coly. Její chrup byl údajně porovnatelný se zuby devětadvacetiletého uživatele pervitinu a jednapadesátiletého uživatele cracku.

Oba dva drogově závislí ale také často pili colové nápoje. Uživatel pervitinu pil dvě až tři plechovky běžné coly denně, protože droga mu vysoušela ústa. Závislý na cracu zase drogu konzumoval celých 18 let, tedy skoro čtyřikrát tak dlouho, jako žena pila nadměrné množství sladkého nápoje, která navíc přiznala, že léta nebyla u zubaře.

Bassiniouny byl nakonec podle webu Daily Mail nucen zbavit všechny zmiňované účastníky výzkumu všech jejich zubů, protože ani u jednoho se již nedaly zachránit. Podle výzkumu je stejně škodlivá i dietní cola, pokud je konzumována ve stejném množství. Důvodem je vysoká kyselost nápoje, která - stejně jako v případě pervitinu a cracku - poškozuje zuby.

Obhájci coly ale tvrdí, že studie je závadná a srovnání nápoje se zakázanou drogou není fér. "Žena uvedla, že dvacet let, tedy dvě třetiny svého života, nechodila k zubaři," uvádí vyjádření Americké asociace nápojů (American Beverage Association). "Vyčlenit dietní sodu jako jedinou příčinu jejích problémů se zubními kazy a jejich vykotláním a srovnávat to s užíváním drog, to je nezodpovědné."

Zdroj: TÝDEN.cz 28.5.2013, autor: -VAV-,  foto: https://brightside.me/inspiration-health/8-effects-of-drinking-coca-cola-every-day-389410/