Fraktury zubů - nejčastější příčiny a léčba
Nejčastější příčiny prasklých zubů
Mezi nejčastější důvody proč se na zubech objevují praskliny, dojde o odlomení jeho části nebo dokonce celý zub náhle praskne, patří:
- Trauma z důvodu pádu, úderu, nebo nárazu, může způsobit odlomení části zubu nebo jeho prasknutí. Nejčastěji bývají tímto typem zranění sportovci a děti
- Kousání do tvrdých potravin. Někteří lidé mají snahu kousat do tvrdých potravin, jako jsou ořechy, led, tvrdé bonbóny. Může však dojít k nehodě i při nákusu na pecku ovoce nebo kost. Svojí roli hrají také zlozvyky ukusování nití apod.
- Skřípání zuby - tzv. bruxismus a zatínání zubů. Lidé kteří zatínají zuby nebo skřípou zuby nevědomky v noci trpí onemocněním nazývaným bruxismus. V důsledku skřípání dochází k nadměrnému zatížení zubů, jejich předčasnému opotřebení tzv. abrazi a může způsobit i jejích prasknutí.
- Kariézní léze. Pokud zanedbáváte péči o své zuby a trpíte zubním kazem, může se stát, že kazem oslabený zub praskne.
- Teplotní šok. Střídání horkých a studených potravin způsobuje trhliny ve sklovině.
- Nesprávně zhotovené, zejména pak rozsáhlé amalgámové výplně (černé plomby). Amalgám byl dlouhá desetiletí jediným materiálem, kterým se spravovali defekty vzniklé v důsledku zubního kazu. Amalgám po aplikaci do zubu zvětšuje svůj objem a tím zakládá trvalý tlak na zbylé zubní tkáně. Jsou-li tyto tkáně příliš oslabené, často po čase dochází k jejich odlomení.
- Zuby s ošetřenými zubními kanálky „mrtvé“ zuby. Mrtvé zuby se stávají křehkými a častěji tak praskají. Tak rozšířením kořenových kanálků při tzv. endodontickém ošetření dochází mnohdy k oslabení stěny kořeně zubu, který může po čase prasknout.
Související produkty
Apadent a Apagard - zubní pasty s hydroxyapatitem napomahjícím zacelit praskliny ve sklovině
Typy prasklin a fraktur zubů
- Vlasové trhliny - tyto prasklinky jsou velmi malé a nemusí být na první pohled ani patrné. Postihují pouze sklovinu (vnější vrstvu zubu) a nebývají bolestivé. Ve většině případů nevyžadují odborné zubní ošetření. K remineralizaci lze použít nové zubní pasty s obsahem hydroxypatitu.
- Odlomení části nebo celého hrbolku - tento typ fraktury se obvykle nachází v blízkosti zubní výplně a ve většině případů se jí není třeba obávat. Postiženy většinou bývají tzv. dvojhrbolkové zuby tzn. malé stoličky – „čtyřky“ a „pětky“ s centrální výplní. Pokud odlomená část zubu není příliš velká, nezpůsobuje většinou žádnou bolest a nepředstavuje bezprostřední zdravotní riziko. Doporučujeme se ale objednat k zubnímu lékaři, který posoudí vhodnost a možnost odborného zákroku.
- Fraktury zasahující pod okraj dásně - pokud je zub prasklý až k dásni, může být zachráněn, pokud linie lomu nezasahuje příliš hluboko. Pokud však zubní lékař zjistí, že fraktura dosáhla až k linii okraje tzv. alveolární kosti nebo dokonce pod ní, je možné, že bude nutné celý zub odstranit.
- Ulomený zub nebo prasklý celý zub vč. zubního kořene patří k nejzávažnějším typům fraktur zubů. Lomná linie v tomto případě začíná v horní části zubu a pokračuje až do dásně. Jedná se o velmi závažnou frakturu a ve většině případů takto poškozený zub již není možné zachránit. Bude nutné jej odstranit a nahradit můstkem nebo zubním implantátem.
- Příčná či podélná fraktura kořene zubu – lomná linie lina se nachází mimo viditelnou část zubu, „v dásni“ a skoro vždy zasahuje až k zubnímu nervu. Jedná se o nebezpečnou frakturu, protože může živého zubu způsobit zánět zubního nervu a bolest. U mrtvých zubů pak často způsobuje nespecifické bolesti, jejichž příčina se špatně odhaluje.
Jak poznat prasklý zub?
Dojde-li v důsledku fraktury ke ztrátě části zubní tkáně a postižení zubu frakturou je viditelné, je stanovení diagnózy snadné. Mnohdy však není na první pohled patrné, že došlo prasknutí neboli fraktuře zubu. Projevy se mohou lišit v závislosti na závažnosti fraktury. Mezi běžné projevy patří:
- Bolest. Prasklé zuby mohou způsobit bolest, zejména při jídle nebo kousání. Bolest může být ostrá nebo tupá a může trvat i po ukončení činnosti, která bolest způsobila.
- Citlivost. Prasklé zuby mohou být citlivé na teplotní změny, což znamená, že mohou bolestivě reagovat na horké nebo studené nápoje a jídlo.
- Viditelné praskliny. Některé prasklé zuby mohou mít viditelné trhliny nebo praskliny na povrchu, které jsou zřetelné při pohledu do zrcadla po intenzivním nasvícení
- Otok dásně v okolí postiženého zubu.
- Infekce: Pokud se zub praskne tak, že prasklina prochází až do tzv. zubní dřeně, může dojít k zánětu zubního nervu, který se projeví bolestí, později pak i otokem a tvorbou hnisu.
Jak se prasklé zuby léčí?
Léčba prasklých zubů závisí na závažnosti problému a může zahrnovat několik různých postupů. Následující jsou běžné metody léčby prasklých zubů:
- Výplň. Pokud je rozsah postižení malý, zubní lékař může defekt opravit pomocí fotokompozitní výplně („bílá plomba“).
- Korunka. Pokud je zub vážně poškozen a fotokompozitní výplň nestačí, může zubní lékař navrhnout zhotovení korunky, která zakryje celý povrch zubu a zajistí potřebnou pevnost a stabilitu.
- Endodontické ošetření (ošetření kořenových kanálků). Pokud v důsledku fraktury zubu došlo k zánětu nervu, může být nutné provést endodontické ošetření. Tato procedura zahrnuje odstranění infikované tkáně, rozšíření a vyplnění zubních kanálků.
- Extrakce zubu: Pokud je zub silně poškozen a nelze ho zachránit, může být nutné provést extrakci (odstranění) zubu. Po extrakci může být nahrazen pomocí implantátu nebo můstkem.
Jak prasknutí zubů předcházet?
Nejlepší situace je, když k fraktuře zubu nikdy nedojde. Zde je několik tipů na prevenci zubních fraktur:
- Správná ústní hygiena. Každodenní čištění zubů zubními kartáčky, mezizubními kartáčky a zubní nití je zcela zásadní pro udržení zdravých zubů a pro předcházení vzniku zubního kazu, který může zuby výrazně oslabit.Jak bylo uvedeno výše, nejčastěji praskají zuby, které se musely tzv. umrtvit a u kterých se musely ošetřit kořenové kanálky. Toto ošetření se provádí v drtivé většině v situacích, kdy zubní kaz postoupil tak daleko, že již nejde zachránit zub živý. Zubní kaz je ale onemocnění, kterému lze předcházet dodržováním správné zubní hygieny, každodenním čištěním zubů správnou technikou a pomocí správných pomůcek pro ústní hygienu - vhodných zubních kartáčků, mezizubních kartáčků a zubních past. Velkému zájmu se nyní těší i elektrické zubní kartáčky, jejichž účinnost je dle provedených studií ještě o něco málo vyšší, než při klasickém čištění manuálními zubními kartáčky.
- Omezte tvrdé potraviny. Zkuste omezit konzumaci tvrdých potravin, které mohou zuby oslabit, jako jsou ořechy, mandle apod.
- Chrániče. Pokud se účastníte sportovních aktivit, kde hrozí zranění zubů (hokej, box apod.) zvažte použití ochranných pomůcek pro zuby, jako jsou chrániče zubů.
- Preventivní prohlídky u zubního lékaře a návštěvy zubní hygienistky. Pravidelné každoroční preventivní prohlídky u zubního lékaře a návštěvy dentální hygieny mohou pomoci včas odhalit přítomné problémy.
- Prevence bruxismu: Pokud trpíte bruxismem, konzultujte s lékařem možnosti léčby, jako jsou např. noční chrániče zubů.
Autor: MUDr. et MUDr. Martin Neumann, ZUBNÍ CENTRUM PETŘINY
Foto Free Stock photos by Vecteezy