• První pravidlo, které bohužel ještě ani dnes není všem zcela známé, je, že k zubaři by se mělo chodit pravidelně na preventivní prohlídky a to přesto, že nemáte žádné subjektivní potíže. Většina hlavních onemocnění ústní dutiny – zubní kaz a onemocnění dásní, totiž v prvních a dobře léčitelných stádiích žádné subjektivní potíže nezpůsobuje. Začnete-li zubního lékaře hledat až ve chvíli, kdy vás něco bolí, musíte počítat s tím, že:
       • najít zubního lékaře, který by se péče o váš chrup ujal, může být v současné době obtížné vzhledem k situaci, kdy zubařů je relativně málo
       • léčba rozvinutých onemocnění je časově i finančně náročnější

 • Pokud od vaší poslední návštěvy zubaře uplynul víc než rok nebo dokonce žádného zubního lékaře, ke kterému byste pravidelně chodili, nemáte, je nejvyšší čas se objednat nebo začít hledat ordinaci, kde se péče o váš chrup ujmou. Překonat strach a lenost se určitě vyplatí!

 • Pro ty, kdo nemají žádné potíže a při poslední prohlídce měli zuby i dásně zdravé platí: zubní prohlídka dvakrát ročně s odstupem přibližně 5-6měsíců. Základní 2 prohlídky jsou v současné době hrazeny zdravotními pojišťovnami. Ale pozor: zdravotnické zařízení musí mít uzavřenu smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. Pokud navštěvujete tzv. nesmluvní zdravotnické zařízení, které nemá navázané smlouvy se zdravotními pojišťovnami, musíte si i prohlídky sami platit. Cena se v každé ordinaci liší. O těchto skutečnostech je vhodné se předem informovat. 

 • V některých případech ale toto univerzální pravidlo 2 zubních prohlídek ročně neplatí. Vyšší frekvence návštěv zubního lékaře nebo dentální hygienistky je zapotřebí zejména u lidí trpících onemocněním dásní v udržovací fázi léčby. Také těhotné ženy by měli absolvovat během těhotenství 3 prohlídky. Naproti tomu lidem s celkovou náhradou obvykle stačí navštívit zubaře přibližně jednou za rok. Vždy se vašeho zubního lékaře zeptejte, kdy byste měli přijít na další kontrolu nebo se na ní rovnou objednejte. Získáte tak jistotu, že na prohlídku nezapomenete a budete mít v ordinaci rezervovaný čas ve správném odstupu od předchozí prohlídky. Objednací lhůty v řádu týdnů i měsíců nejsou v řadě ordinací v současné době výjimkou. V některých ordinacích funguje již i u nás tzv. recall systém, kdy vás na další prohlídku sami aktivně pozvou telefonicky, formou e-mailu, sms zprávou apod.. Moderní a nové technologie využívající ordinace vás dokonce na blížící se termín návštěvy upozorní textovou zprávou přímo do vašeho mobilu, což je vzhledem k uspěchané době a relativně dlouhým objednacím lhůtám velmi užitečná služba.

Autor: MUDr. et MUDr. Martin Neumann, www.MujZubar.cz - ZUBNÍ CENTRUM PETŘINY