Mezizubní kartáčky by měly být každodenní součástí ústní hygieny. Používání pouze klasických manuálních nebo elektrických zubních kartáčků nestačí, protože ty nezajistí vyčištění nejvíce rizikových míst pro vznik kazu: mezizubních prostor. Naopak při pravidelném používání mezizubních kartáčků správného tvaru a velikosti dochází k odstraňování plaku a tím ke snížení rizika vzniku zubního kazu a zánětu dásní, které můž skončit až ztrátou zubů.

Jak vybrat správný mezizubní kartáček?

Vybrat správnou velikost mezizubního kartáčku je někdy náročné. S výběrem správné velikosti mezizubního kartáčku by měla pomoci dentální hygienistka, která nejen vybere správný typ a velikost kartáčku, ale také ukáže, jak s ním správně čistit.  K orientačnímu výběru velikosti lze také využít startovací sadu firmy TePe, která obsahuje více velikostí. Mezizubní kartáčky dnes  vyrábí více firem, z nichž každá má své vlastní značení. Pro výběr správné velikosti kartáčků od různých výrobců je proto vhodné řídit se podle standardizované normy - tzv. ISO průchodnosti mezizubního prostoru. Průchodnost mezizubního prostoru dle ISO se udává čísly 0 a ž 7, kdy 0 odpovídá nejmenší velikosti as 7největší. V následující tabulce vidíte srovnání velikostí mezizubních kartáčků různých výrobců dostupných na našem e-shopu.

   

Srovnávací tabulka

ISO

TePe Original

TePe Extra Soft

TePe Angle

Curarprox Prime

Curaprox Regular

Curasept

Stoddard

Spokar XM

0

XM 0,4 mm

0

XM 0,5 mm

0

0,4 mm

0,4 mm

CPS 06  0,6 mm

P06  0,6 mm

ID001 0,60 mm

XM 0,6 mm

1

0,45 mm

0,45 mm

0,45 mm

CPS 07  0,7 mm

P07  0,7 mm

ID200 0,70 mm

XM 0,7 mm

2

CPS 08  0,8 mm

P08  0,8 mm

ID201 0,80 mm

2

0,5 mm

0,5 mm

0,5 mm

CPS 09  0,9 mm

CPS 10 1,0mm

P09  0,9 mm

ID202 0,90 mm

3

0,6 mm

0,6 mm

0,6 mm

CPS 011  1,1 mm

CPS 11 1,1mm

P11  1,1 mm

ID203 1,00 mm

4

0,7 mm

0,7 mm

0,7 mm

CPS 12 1,2mm

5

CPS 14 1,4mm

5

0,8 mm

0,8 mm

0,8 mm

CPS 14Z 1,4 mm

6

1,1 mm

1,1 mm

CPS 15 1,5 mm

7

1,3 mm

ID204   1,20 mm

7

1,5 mm

CPS 18 1,8 mm

ID205   1,40 mm

Správné použití mezizubních kartáčků

Správný mezizubní kartáček by měl projít do mezizubního prostoru pod mírným tlakem, tak aby vlákna kartáčku zaplnily celý mezizubní prostor a byly v každém okamžiku v kontaktu se zubní ploškou. Naopak drátek, na kterém jsou vlákna upevněna, by v kontaktu se zubem být neměl. Ten by mohl povrch zubu poškodit.

Kartáček zaveďte do mezizubního prostoru vodorovně s dásní, po každém mezizubním prostoru kartáček opláchněte a pokračujte v čištění. Mezizubní kartáčky je vhodné používat před čištěním klasickým nebo elektrickým kartáčkem. Tím docílíte nejlepšího účinku mezizubního kartáčku. Kartáček by měl být pravidelně vizuálně kontrolován, zda nejsou vlákna opotřebovaná. Roztřepená a ohnutá vlákna totiž významně snižují čistící efekt a zvyšují riziko poranění dásně. Mezizubní kartáčky musí bezpodmínečně používat všichni, kdo si rovnají zuby pomocí fixních rovnátek a to nejenjn k čištění mezizubních prostor, ale také k čištění kolem zámečků.

Typy mezizubních kartáčků

Na trhu je dnes velký výběr mezizubních kartáčků od různých výrobců. Liší se nejen tvarem a velikostí vlastní pracovní části bohatě osazené cirkulárně umístěnými vlákny, ale také tvarem, materiálem a velikostí rukojeti, pomocí které se kartáček do mezizubního prostoru zavádí.   

Mezizubní kartáčky s delším držákem

Delší držák je vhodný do zadního, špatně přístupného úseku chrupu, pro méně zručné a pro uživatele, kteří s mezizubním čištěním teprve začínají. I zde se nabízí více variant - od kovového držáku s click systémem značky Curaprox, který nabízí dlouhou životnost, až po jednoduché plastové držáky Tepe Angle.

 

Mezizubní kartáčky s kompaktní rukojetí

Představují jsou nejběžnější a nejdostupnější. A také ty je možné zakoupit ve verzi click značky Curaprox, společnost TePe zase nabízí verzi Original s ohebným krčkem, které usnadní zavádění MK do zadního úseku chrupu a ve verzi soft, která je vhodná pro uživatele trpící zánětem dásní. Mezi další kvalitní výrobce mezizubních kartáčků s kompaktní rukojetí, které dostupné na našem e-shopu patří britské kartáčky značky Stoddard, italské mezizubní kartáčky od firmy Curasept nebo české výrobky značky Spokar s unikátním a oceněným designem od renomovaného designového studia Novague.

Ti, kteří mají v ústech zub nahrazen zubním implantátem, by měli používat pro čištění kolem implantátu kartáčky s drátkem potaženým plastem, který snižuje riziko poškození konstrukce implantátu.

Gumová párátka

jsou také poměrně oblíbená pro čištění mezizubí, ale jejich čistící efekt je menší než u mezizubních kartáčků a jsou tak spíše vhodná na cesty nebo do práce. Na našem e-shopu najdete gumová párátka značek GUM a Tepe.