Tato problematika je složitější a výběr vhodného řešení pro zubní kaz na dočasném zubu je závislý na více faktorech:
Úroveň ústní hygieny dítěte - skutečnost, že čistí a je rodiči kontrolováno, že činnost čištění probíhá, ještě neznamená, že je dobře a správně vyčištěno. Často se čistí pouze čištění přístupné plošky a právě mezizubní prostory jsou zanedbávány jak dětmi, tak i dospělými. Je nutno si uvědomit, že správně vyčištěný zub se nikdy nezkazí. Proto je vhodné nechat kontrolovat úroveň ústní hygieny odborníkem, což je v tomto případě zubní lékař nebo dentální hygienistka Ta navíc při návštěvě provede motivaci a nácvik čištění mezizubních prostor a to i u dětí.
Dítě povětšinou ještě nevnímá veškeré souvislosti, význam prevence a následky jejího zanedbání, zodpovědnost za zubní zdraví dětí nesou vždy rodiče. Zcela nevhodné je také podávání a tolerance užívání jednoduchých cukrů v podobě lízátek nebo cucacích tvrdých bonbónů, které udržují v ústech kyselé pH a vzniká tak prostředí, kde se zuby snadno a rychle kazí. I to mohou rodiče ovlivnit. Dočasné zuby jsou méně mineralizované a proto se také kazí rychleji než zuby stálé.
Dalším faktorem při rozvaze dalšího postupu je rozsah kazu, zejména zdali již zasáhl zubní nerv. Dále v jakém stadiu resorpce je kořen dočasného zubu, zdali dětský zoubek již bude brzy nahrazen stálým, či do výměny zbývají ještě roky, zdali je přítomnost dočasného zubu prospěšná jako prevence ztráty místa pro stálé zuby a následné potřeby ortodontické léčby. Důležité také je úroveň spolupráce dítěte při zubním ošetření - nechá se ošetřit dobrovolně nebo se aktivně brání a bude nutné použití prostředků sedace nebo dokonce celkové anestezie? Podle těchto faktorů by se pak měl zubní lékař rozhodnout zdali kazem postižený dočasný zub ošetří i s provizorním a opatrným ošetřením zubního nervu nebo pouze upraví zábrusem, který odstraní kazivé hmoty. Nebo zdali zub vyspraví pomocí výplňového materiálu. Kaz může být tak rozsáhlý a erupce stálého zubu již časově blízko a pak je vhodnější dočasný zub vytáhnout.