Na úvod musíme poznamenat, že ústní voda nenahrazuje mechanické čištění zubů kartáčkem nebo elektrickým zubním kartáčkem, ale může být dobrým doplňkem ústní hygieny. Na trhu je k dostání mnoho druhů ústních vod, které mají díky svému obsahu různý účel použití. V tomto krátkém článku se zaměříme na výhody ústních vod bez alkoholu a poskytneme několik konkrétních příkladů výrobků, abyste si mohli při jejich nákupu správně vybrat.  

Alkohol se přidává do ústních vod zejména proto, že přispívá k prodloužení trvanlivosti ústní vody tím, že působí jako konzervační látka, která brání množení bakterií. Obdobný účinek má alkohol i v ústech, ale s ohledem na nízké koncentrace je jeho antiseptická účinnost relativně nízká.

Antibakteriálního účinku se v ústních vodách daleko lépe dosahuje pomocí látek jako je chlorhexidin nebo cetylpyridinium chloride, které pomáhají snižovat množení bakterií v ústech a účinkují tak proti zánětlivým procesům. Jedním z hlavních problémů spojených s alkoholickými ústními vodami je vysoušení sliznice ústní dutiny a vznik pocitu suchosti v ústech. Dalším problémem může být podráždění sliznice ústní dutiny a dásní. Alkohol může měkké tkáně podráždit a způsobovat nepříjemné pocity, zejména u lidí s onemocněním dásní. Přestože dosud nebyla publikována konkrétní vědecká studie, které by přímo dokazovala spojitost mezi alkoholem obsaženým v ústních vodách a vznikem rakoviny ústní sliznice nebo jazyka, je alkohol obecně považován za poměrně agresivní sloučeninu, která způsobuje odumírání buněk a poškozuje sliznice.

Zubní lékaři a dentální hygienistky se tak většinou přiklánějí k používání ústních vod  bez obsahu alkoholu, které nabízejí podobné výhody bez rizika zmíněných negativních účinků spojených s alkoholem.