Stanovisko České stomatologické komory a EU k používání amalgámu z roku 2008

Je ošetření amalgámem pro pacienta bezpečné? Norsko zakázalo od 1. ledna 2008 užívání dentálního amalgámu, kromě výjimečných případů. Švédsko chystá podobný zákaz od 1. dubna 2008 a Dánsko chce výrazně omezit užívání amalgámu pravděpodobně do konce tohoto roku. V článku si můžete přečíst stanovsko České stomatologické komory a stanovisko komise EU.
K používání amalgámu v ČR zveřejnila dne 26.2.2008 Česká stomatologická komora následující stanovisko:
Největším rizikem pro zdraví pacienta a životní prostředí je amalgámová výplň z nedózovaného amalgámu hrazená z veřejného zdravotního pojištění.
Archaickou přípravou s nepřesně odměřovaným množstvím rtuti a amalgámových pilin přímo v ordinaci vzniká nekvalitní výplňový materiál.
Zdravotní pojišťovny platí za tento výkon pouhých 170 Kč (v roce 2008), což pokrývá pouze 6 minut práce zubního lékaře a průměrných nákladů ordinace. Důsledkem je nedostatek času na provedení výplně, což v kombinaci se zastaralým materiálem vede k nedostatečně kvalitnímu provedení výplně, vysoké pravděpodobnosti vzniku dalších kazů a nízké trvanlivosti výplně.
Odstraňování starých amalgámových výplní znamená opět značnou zátěž pro zdraví pacienta a vzniklý odpad může ohrozit životní prostředí.
Východiskem je použití nadstandardního, tedy kapslovaného, dózovaného amalgámu, který minimalizuje manipulaci se rtutí, garantuje výrobcem přesně nastavený optimální poměr prášku a kovu pro vznik kvalitní slitiny.
Alternativou mohou být také další estetické alternativní výplňové materiály (tzv. bílé plomby).
ČSK vyzývá pacienty, aby se u svých zubních lékařů informovali na různé možnosti ošetření zubního kazu a na výhody a rizika vhodných výplňových materiálů. Na základě těchto informací má pacient právo se svobodně rozhodnout pro jeden z nabízených postupů.
Mgr. Zina Sladkovská
tisková tajemnice ČSK
Originální článek naleznete na webových stránkách České stomatologické komory zde:
Stanovisko komise Evropské unie k problematice bezpečnosti užívání amalgámu
Scientific Committee on Emerging and Newly Identified Health Risk (SCENIHR) se věnoval bezpečnosti dentálního amalgámu pro pacienty a uživatele a 21. 11. 2007 zveřejnil k diskusi svoje závěry:
Také na půdě Světové federace zubních lékařů (FDI) je používání amalgámu žhavým tématem. Na posledním jednání sněmu FDI v Dubaji, 26. 10. 2007, byla přijata hned tři prohlášení, která se této problematiky týkají:
V návaznosti na prohlášení evropských a světových profesních a odborných autorit se nabízí otázka - jsou restriktivní opatření Norska, Dánska a Švédska ve věci užívání dentálního amalgámu motivována opravdu jen ekologickými aspekty?
Komentář autora: Je otázkou, zdali členové komise EU a další organizace více než zájmy ochrany zdraví jednotivců nehájí zájmy EU jako instituce samotné. Obzvláště podezřelá je totiž součást stanoviska komise EU, ve kterém uvádí, že: „Omezení užívání amalgámu by mohlo poškodit finanční stabilitu zdravotních systémů…“ Skoro se tak nabízí podezření, že komise nadřazuje kolektivní stabilitu svých zdravotních systémů a své mocenské zájmy nad zdravotní rizika způsobená aplikací sloučenin rtuti jednotlivcům. Všichni zúčastnění se shodují na tom, že amalgám obsahuje prvky a sloučeniny kovů toxické pro organismus, které se v různě velké míře mohou do organismu uvolňovat. Oficiálně se tvrdí, že je to ale malé množství, které tolik nevadí. Zajímavé... Přesné příčiny mnohých chronických a tzv. psychosomatických onemocnění ani dnes ve 21.století jednoznačně nelze prokázat. Existuje-li podezření, že se na jejich vzniku může podílet amalgámová slitina, je namístě její používání omezit. Jak je možné tvrdit, že zubní ordinace musí být vybaveny odlučovači amalgámu, protože by jinak docházelo ke znečišťování životního prostředí toxickými látkami z amalgámu, který se lidem odstraňuje z úst a přitom jednohlasně oznámit, že další aplikace amalgámu do lidských úst je považována za bezpečnou?
Publikováno: 02.06.2008 v rubrice Výplně zubů. Aktualizováno: 5.2.2011
Autor: MUDr. Martin Neumann - www.MujZubar.cz