V. Léčba parodontitidy
Pro celou dobu léčby se musí pacienti obrnit trpělivostí, protože léčba není nikdy tak rychlá a jednoduchá, jak by si přáli. Cílem celé léčby je zastavit postup destrukce parodontu. Je potřeba si uvědomit, že největší díl práce musí opravdu udělat pacient sám!
Jak se parodontitida léčí?
Základním léčebným opatřením je redukce množství zubního plaku v ústní dutině. Nastolení dokonalé ústní hygieny je základním protizánětlivým a protiinfekčním opatřením. Bez ní není žádná naděje na léčebný úspěch.
1) Hygienická fáze
Současně zubní lékař odstraní zuby, které již není možné zachránit a eliminuje všechny další faktory, které mechanicky poškozují dásně, tzn. vymění se staré a nevyhovující výplně nebo korunky, odstraní hrany zubních náhrad atd.. Pochopitelně je nutno ošetřit všechny nalezené zubní kazy, v nichž se drží bakterie.
Odstranění příčin zánětu je vhodné podpořit i léčbou vnějších příznaků. Zánětlivě prosáklé, masivně krvácející dásně pomůže pomoci zklidnit vhodné složení zubní pasty a léčivé ústní vody.
V této fázi je také nutné provést vyrovnání skusu – vyloučení přetěžování některých úseků chrupu.
2) Fáze konzervativního ošetření parodontu
To se provádí buď tradičními technikami pomocí speciálních ručních nástrojů – kyret nebo s pomocí moderních ultrazvukových a laserových technologií. Klasickou kyretáž nebo deep scaling provádí většinou dentální hygienistka nebo lékař-parodontolog. Ošetření je časově náročnější a většinou se provádí ve dvou návštěvách, mezi kterými by nemělo uplynout 48 hodin (lépe 24 hodin). Při delším intervalu dochází k reinfekci dříve ošetřených míst. Ošetření se provádí v místní anestezii, po jejímž odeznění se může projevit citlivost ošetřených zubů a dásní. Ta většinou do druhého dne mizí. Vzniklou citlivost může pacient tlumit pomocí analgetik (Aulin, Ibalgin, Ataralgin apod.).
V současné době rozvoje nových technologií je možné toto ošetření zajistit v nedávné době vyvinutým ultrazvukovým systémem Vector. Vector eliminuje bakterie způsobující onemocnění, stejně jako plak, konkrementy a endotoxiny. Používá různé tvary nástrojů z rozličných materiálů a suspenze s leštícím a brusným účinkem. Speciálními koncovkami se šetrně čistí citlivé kořeny zubů. A to jemně bez nutnosti mechanického škrábání a broušení povrchu kořenů jako je tomu při použití klasických ručních nástrojů. Ošetření Vectorem je příjemnější a je proto pacienty lépe snášeno.
V budoucnu se bude i zde zřejmě prosazovat využití laseru, který je na rozdíl od kyret, schopen ošetřit i měkké tkáně a spodní část parodontálních chobotů. Jeho použití v budoucnosti podstatně zlepší hojení tkání, zvýší likvidaci infekce a sniží potřebu chirurgické léčby parodontitidy.
3) Fáze hojení ošetřených tkání
Druhou skupinu tvoří pacienti, jejichž domácí péče o chrup je na dobré úrovni a přesto parodont není zcela zhojen. Ti jsou většinou určeni k chirurgické fázi léčby prováděné specialisty v oboru parodontologie.
4) Chirurgická fáze léčby parodontitidy
5) Rekonstrukční fáze
6) Recall - fáze udržovací a podpůrné léčby
Závěr
- hloubka sondovaných parodontálních chobotů by neměla převyšovat 3mm
- po sondování by se neměly projevit známky krvácení
- zuby jsou ve funkčním stavu a v přijatelné estetice
- pacient je schopen udržovat dokonalou ústní hygienu
- rentgenové vyšetření opakovaně v intervalu minimálně 2 let neprokazuje progresivní ztrátu kostní tkáně
Pro celou dobu léčby se musí pacienti obrnit trpělivostí, protože léčba není nikdy tak rychlá a jednoduchá, jak by si přáli. Cílem celé léčby je zastavit postup destrukce parodontu a odstranění jejích následků. Je potřeba si uvědomit, že největší díl práce musí opravdu udělat pacient sám! I ve fázi recallu jsou vhodné častější návštěvy a kontroly u stomatologa a dentální hygienistky než v půlročním intervalu.