Vaše ústa a zuby
1. Kdy čistit zuby?
Nejdůležitější je večerní hygiena před spaním. Zbytky potravy nalepené na zubech páchají největší škody právě v noci, protože jazyk a rty, které při mluvení neustále stírají nečistoty z povrchu zubů, spí spolu s námi. Stejně tak slinné žlázy, které ředí zubní plak slinami. Večer máme také nejvíc času. Nezapomeňte však, že zuby bychom si měli vyčistit po každém jídle.
2. Jak dlouho čistit zuby?
Nedá se přesně říci, kolik minut potřebujeme na vyčištění zubů. U každého je to jiné. Rozhodující je, zda si zuby čistíme správně. Alespoň jednou denně to musíme udělat opravdu důkladně. Nezapomeňme, že dětem do 7 let musíme pomáhat a zuby jim dočišťovat. Kontrolovat je musíme ještě několik následujících let.
3. Výběr zubního kartáčku
Jak má vypadat správný zubní kartáček?
- měl by mít měkké (soft), co nejhustší, rovně zastřižená vlákna
- malou hlavičku
- neměl by mít různě překřížená vlákna a gumové lamely
4. Čištění zubů
Se správným kartáčkem vyčistíme zuby všude kromě prostoru mezi nimi. Tam musíme použít mezizubní kartáček nebo zubní nit. Zbytky potravy uložené v mezizubních prostorech totiž způsobují vznik většiny kazů stálých zubů. Proto se často setkáváme s tím, že máme zubní kazy i když si zuby čistíme.
Vynecháváte při čištění mezizubní prostory? O použití a výběru mezizubního kartáčku se poraďte se zubním lékařem.
Čištění mezizubních prostor je samozřejmě důležité také u dětí – zvláště v místech, kde se setkávají mléčné zuby se stálými. Nezapomínejme, že k hygieně úst patří i čištění jazyka. Povlak, který vidíme zvláště v období nemoci, je na jazyku přítomen neustále a obsahuje množství bakterií. Lze jej odstranit tzv. škrabkou na jazyk.
5. Čištění zubů s fixním aparátem (rovnátky)
Při nalepených (fixních) aparátech nejlépe vyčistíme zuby tzv. sólo kartáčkem.
Zámky a dráty, které jsou součástí rovnátek, nám brání důkladnému vyčištění zubů běžným kartáčkem, který se přes tyto překážky nedostane k celému povrchu zubů. Potřebujeme i další speciální kartáčky, kterými čistíme místa mezi drátem a zubem a další specifická "zákoutí", která nám v ústech rovnátka vytvářejí.
6. Jak jíst při nošení fixního aparátu
- Je důležité kontrolovat zejména množství konzumovaného cukru a frekvenci konzumace potravin. Každé sousto nasytí nejen nás, ale také bakterie, které máme v ústech. Ty potom vyrábějí kyselinu poškozující zubní sklovinu. Takže čím víc a častěji jíme, tím větší možnosti dáváme bakteriím zubního kazu. Musíme tedy dbát na čištění zubů po každém jídle.
- Vyndavací neboli snímací rovnátka, vyndáváme samozřejmě při jídle z úst. Při fixních rovnátkách je důležité neukusovat tvrdou potravu – tu si krájíme na kousky, které vkládáme do úst. Síla potřebná např. na ukousnutí sousta z jablka může totiž narušit ukotvení rovnátka k zubům. Pokud se vám stane, že se tzv. zámek rovnátka odlepí od povrchu zubu nebo se zdeformuje nějaká část rovnátka – musíte co nejdříve vyhledat vašeho ortodontistu.
- Pamatujte, že nestačí nakoupit si speciální zubní kartáčky – je důležité být pozorný při instruktáži správného čištění zubů, kterou si můžete vyžádat od vašeho zubního lékaře či dentální hygienistky.
7. Čištění snímatelného ortodontického aparátu (rovnátek)
Snímatelný (podobně jako výše zmíněný fixní) ortodontický aparát je zařízení, které, v případě nějakých anomálií ve vývoji dětského chrupu, vede zuby do správné polohy. Nosí se celou noc a co největší část dne, aby se v průběhu růstu dítěte formovaly zoubky do správné polohy. Pokud aparát není v ústech, působí veškeré původní síly, které posouvají zuby do nesprávné polohy. Znamená to, že když má dítě v ústech aparát například 12 hodin a 12 hodin jej nemá, tak se síly způsobující nesprávný růst zubů a nápravný vliv aparátu vyrovnají a nelze očekávat velké zlepšení ani zhoršení výchozího stavu.
Po skončení léčby fixním aparátem musíme 18 až 24 měsíců nosit retenční desku nebo tzv. průsvitný esix – což jsou v podstatě dlahy, které zuby nějaký čas udržují v dosažené poloze, dokud se celý chrup po ortodontické léčbě dostatečně nezpevní a přestane hrozit nebezpečí, že se zuby vrátí do původní polohy. Jak dlouho budeme takovou dlahu nosit samozřejmě určí zubní lékař.
V průběhu nošení snímatelného nebo retenčního aparátu v ústech se na něm samozřejmě usazují různé nečistoty a může se na jeho povrchu tvořit i zubní kámen. Proto je nutné aparát pravidelně čistit a to hned po vyjmutí z úst, aby nečistoty na něm uložené nezaschly:
- Aparát každý den očistíme zubním kartáčkem. Kartáček nesmí mýt tvrdé štětiny, které by mohly povrch aparátu poškodit mikroskopickými rýhami. V rýhách se pak usazují nečistoty a bakterie. Při čištění kartáčkem je také dobré použít speciální gel, který rozpouští nečistoty, ničí bakterie a zanechává příjemnou vůni a chuť.
- Jednou týdně necháme aparát na 6-8 hodin ponořený v čistícím roztoku, a to nejlépe v nádobce s vyjímatelným dnem, pomocí kterého aparát vyndáme, aniž bychom museli roztok vylít (můžeme jej totiž použít opakovaně) nebo v něm máčet prsty a tím snižovat jeho účinnost. Čistící roztok zbaví aparát i odolných nečistot a bakterií.
- Máme-li aparát jehož součástí je díl připomínající kovový šroubek, je dobré po čištění v roztoku kápnout na tento šroubek kapku jedlého oleje. Samozřejmě bychom neměli zapomínat šroubkem otáčet ve směru šipky tak často, jak nám určil lékař.
- Před vložením do úst aparát vždy opláchneme.
- Aparát při jídle vyndáváme z úst a do úst jej vkládáme zpět až po vyčištění zubů.
- Zbytky potravy nalepené na zubech se po zakrytí aparátem rychleji rozkládají a způsobují zubní kaz.
- V případě nošení tzv. esixu – tedy průhledné folie na retenci zubů po ortodontické léčbě, musíme také úzkostlivě dbát na zubní hygienu. Pod fólií se po jejím nasazení vytvoří prostředí bez přístupu vzduchu. Tím samozřejmě pomůžeme v množení bakteriím, které nemají rádi kyslík, ale rádi poškozují zuby a dásně. Nasazením esixu na špatně očištěné zuby vytvoříme něco jako skleník na růst bakterií.
Je velmi důležité, aby jakákoliv léčebná pomůcka či aparát, který nosíme na zubech, zůstal v průběhu celé léčby čistý a bez zápachu. Nečistoty a v nich přítomné bakterie ponechané na aparátu mohou nenávratně poškodit zuby, které mají plnit svou úlohu co nejdéle.
Autor: Redakce časopisů StomaTeam a StomaTip (publikováno 13.02.2007)