Zubní průkaz pro vaše dítě
Se záměrem nenásilně leč důrazně připomenout rodičům povinnost pečovat o zdravý chrup jejich dětí, zavádí Česká stomatologická komora ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví novou motivační pomůcku a to zubní průkaz dítěte, který bude vkládán do zdravotního a očkovacího průkazu dítěte a mladistvého předávaného maminkám při odchodu z porodnice. Rodič by měl svého potomka u zubního lékaře zaregistrovat nejpozději do 12 měsíců jeho věku a dále s ním k lékaři docházet na preventivní prohlídky minimálně v pravidelných půlročních intervalech. Zubní průkaz, do kterého bude lékař provádět záznamy, pak poskytne přehlednou informaci, zda je dítě v pravidelné péči praktického zubního lékaře a zda užívá některou z forem fluoridové prevence zubního kazu.
Abychom jako rodiče (či budoucí rodiče) nemávli nad tímto počinem rukou, postrašíme se nyní některými důsledky nedostatečné ústní hygieny, které mohou zkomplikovat život nám a především našim dětem.
První zoubky nesmí onemocnět!
Bohužel se stále nepodařilo vymýtit velmi nebezpečný názor, že mléčné zuby není třeba čistit, protože stejně vypadnou. Stav mléčného chrupu je totiž naprosto zásadní pro vývoj stálých zubů. Zjednodušeně se dá říci: Když první zuby vypadnou zdravé - druhé zdravé vyrostou! První zuby totiž «drží těm druhým místo» a jsou důležité či spíše nezbytné pro správný vývoj čelistí. Pokud tedy dítě předčasně přijde o mléčný chrup, druhé zuby často rostou se značnými komplikacemi, které vyžadují odbornou léčbu a mnohdy i chirurgický zákrok.
Zhoubou mléčného chrupu je samozřejmě nedostatečná ústní hygiena, nesprávná výživa a samozřejmě cukr! Některé maminky stále dávají neklidným dětem na dudlík med nebo dokonce právě cukr, který jak známo tlumí nervovou soustavu podobně jako sedativum. Neuvědomují si však, jaké problémy tím mohou dítěti způsobit. Cukr vytváří v ústech velmi agresivní látky a podporuje množení bakterií zubního kazu, což může způsobit rychlou kazivost mléčného chrupu známou jako medové zuby. Tento druh kazu mléčného chrupu nejčastěji postihuje plošky předních zubů, může postupovat po obvodu celého krčku a vést až k odlomení celého zubu! Nenechávejte proto své děti neustále jíst sladkosti a upíjet slazené nápoje. Zubům nevadí jen cukr, ale také různé umělé i přírodní kyseliny obsažené v potravinách - například v koncentrovaných ovocných šťávách. Noční můrou malých zoubků jsou proto různé slazené limonády a džusy, které ve velké míře obsahují právě cukr v kombinaci s koncentrovanými kyselinami a potravinářskými chemikáliemi. Navíc jsou takovéto nápoje často sycené bublinkami oxidu uhličitého, který naleptává sklovinu. Nejenže tyto mnohdy opravdu podivné roztoky devastují chrup, ale výrazně zatěžují ledviny a následně celý organismus. Pro dostatečný pitný režim dítěte (dospělé však nevyjímaje) jsou tedy slazené a chemicky ochucené nápoje naprosto nevhodné. Nestyďte se tedy mezi ostatními maminkami za to, že dáváte svému dítěti pít převážně «jen» čistou vodu, protože mu dáváte to nejlepší! Občasné pití neslazených minerálních vod a čistých nejlépe čerstvých ovocných šťáv je samozřejmě prospěšné, ale základem by opravdu měla být jen čistá voda. Musím také připomenout, že ovoce je sice zdravé a měli byste ho svým dětem dopřávat v hojné míře, ale poměrně rozšířené přesvědčení, že sníst jablko je jako vyčistit si zuby, se nezakládá na pravdě. Ovoce obsahuje množství přírodních cukrů a kyselin, které jsou na rozdíl od výše zmíněných nápojů blahodárné pro náš organismus, ale na naše zuby bychom je rozhodně neměli nechat působit příliš dlouho. Obecně platí, že po jakémkoliv jídle, bychom si měli vyčistit zuby, nebo alespoň vypláchnout ústa čistou vodou a řádně si zuby vyčistit alespoň dvakrát denně.
Jednou ze závažných komplikací nedostatečné ústní hygieny u dětí je také tzv. předpubertální parodontitida (nebo také paradontóza), což je zánětlivé onemocnění dásní a měkkých vazů, které obklopují zub. Toto závažné onemocnění, které postihuje až 5% dětské populace, má oproti «dospělácké» parodontóze mnohem rychlejší průběh a zpravidla vede k předčasné a úplné ztrátě mléčných zubů.
Jak důležitá je důsledná ústní hygiena již v útlém věku dítěte potvrzuje také skutečnost, že přibližně u 30% dětí se do 3 roku jejich života vyskytne bolestivá infekce herpesovým virem, která se projeví masivním výsevem puchýřků na sliznici rtů a dásní.
Vývoj dětského chrupu může být také narušen různými zlozvyky, jako například «dudláním» prstu nebo dokonce dudlíku, které se jaksi protáhne do vyššího věku dítěte, kdy už je dávno «zubaté» nebo hojně rozšířeným okusováním nehtů. Takové zlozvyky mohou zjednodušeně řečeno způsobit křivost zubů, která se musí řešit rovnátky. Léčbě růstových poruch zubů pomocí rovnátek, tedy ortodoncii, se budeme věnovat v některém z příštích vydání našeho časopisu.
Nekomplikujte tedy svým dětem ani sobě život a začněte řádně pečovat hned o první zoubek vašeho potomka. Můžete toho využít a přibrat i svůj chrup, který jakoukoliv zvýšenou péči jistě vždycky s vděčností přivítá.
Autor: Redakce časopisů StomaTeam a StomaTip, 23.11.2005