Hlavní strana Bolest zubůDětský chrupEndodoncieImplantátyKorunkyNávštěva zubní ordinaceOnemocnění dásníOnemocnění ústní sliznicePrevenceÚstní hygienaVýplně zubůZajímavostiZubní náhradyZuby a dásně v těhotenství

Bolesti zubů

Bolesti zubů a dalších tkání v dutině ústní nás přepadnou vždy, když se nám to nejméně hodí. Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti zubů a jak se zachovat, když se bolest objeví?

 

Kdy navštívit s bolestí zubů lékaře

Akutní bolestPřed vznikem akutní bolesti vás ve většině případů mohou ochránit pravidelné půlroční preventivní prohlídky. K vašemu zubnímu lékaři byste se měli objednat ihned, jakmile se objeví první mírné bolesti, tzn. nečekat, že bolest ustane sama - to se většinou nestává. Je-li již bolest intenzivní, musíte ji tlumit analgetiky nebo vás budí např. ze spánku a proto cítíte potřebu akutní návštěvy lékaře bez předchozího objednání, navštivte ordinaci vždy v ranních či dopoledních hodinách. Také u zubního lékaře, ke kterému pravidelně docházíte na preventivní prohlídky, je vhodné se předem telefonicky ohlásit a domluvit si hodinu návštěvy - a to i v případě akutní bolesti. Nikdy nečekejte na dobu, kdy již provoz v zubních ordinacích končí, na páteční odpoledne či víkend! Intenzivní bolesti nepřicházejí z čista jasna. Obvykle se objevují v mírnější podobě již dříve a v té době je vhodné vzniklou situaci řešit, nečekat že bolest sama přejde. Většinou se totiž naopak zhorší a to v době, kdy je první pomoc již hůře dostupná (v noci, o víkendech apod.).

 

Nejčastější příčiny bolesti zubů

Důvodem vzniku bolesti jsou nejčastěji:

 • zubní kaz a zánět zubního nervu vzniklý v důsledku zanedbaného či včas nediagnostikvaného zubního kazu
 • mrtvé zuby“, u kterých nebyly adekvátně nebo vůbec ošetřeny kanálky (endodontické ošetření)
 • zánět dásní 
 • vypadlé výplně
 • prořezávající se zuby (dočasné zuby, zuby moudrosti)
 • obnažené zubní krčky

U tzv. kolemčelistních zánětů a poextrakčních bolestí se společně s bolestí objevuje často ještě otok.


Co dělat, když se objeví intenzivní bolesti?

Co dělat, když se objeví intenzivní bolesti?

Nejdříve byste se měli pokusit vyhledat pomoc u vašeho zubního lékaře, který se stará o zdraví vašich zubů a dásní a ke kterému chodíte na pravidelné preventivní prohlídky. Vždy se ho snažte zastihnout v jeho ordinačních hodinách, nejlépe dopoledne či po předchozí telefonické domluvě jak bylo zmíněno výše.

V době mimo ordinační hodiny se budete muset obrátit na pohotovost. Zubní pohotovostní služba je v ČR v posledních letech žhavé a mnohdy bohužel politické a politiky zneužívané téma. Situace není ve všech částech ČR stejná, pohotovost bývá zajištěna ve větších, většinou krajských městech. Někdy ji zajišťují krajské nemocnice, jindy soukromé ordinace, kde ovšem budete i v těchto případech mnohdy muset počítat s finanční úhradou části nákladů. Proto je lepší, když k potřebě návštěvy pohotovosti vůbec nedojde. U pacientů, kteří pravidelně každý půlrok navštěvují svědomitého a pečlivého zubního lékaře, je pravděpodobnost vzniku kautní bolesti minimální! Seznam pohotovostí v jednotlivých krajích ČR se stále mění, na jiném místě se pokusíme zveřejnit jejich v rámci možností aktuální přehled.

 

Seznam zubních pohotovostí v Praze a dalších krajích ČR: www.prvnipomoc.cz/stomatologicka-zubni-pohotovost-hlavni-mesto-praha

 • Při akutním ošetření ať již na pohotovosti nebo u vašeho zubního lékaře, který vás ošetří tzv. akutně, navíc mezi ostatními předem objednanými pacienty, nelze počítat s definitivním ošetřením, ale pouze s první pomocí. Cílem akutního ošetření je zbavit pacienta bolesti, zabránit dalším komplikacím a škodám. V následujících termínech pak váš zubní lékař doporučí vhodný postup léčby a ošetření dokončí.

 

 

Obecné rady jak si počínat při bolesti zubů

 • Vyhýbejte se přímého styku s příliš studenými či teplými potravinami a nápoji, které mohou bolest zhoršovat.
 • Omezte pití alkoholu, kávy, kouření cigaret.
 • Můžete užít volně prodejné přípravky proti bolesti (analgetika), které lze koupit v lékárně bez lékařského receptu. Patří k nim např. všem dobře známy ibuprofen, diclofenac, indomethacin atd.. Analgetika však užívejte s rozumem a v žádném případě nepřekračujte v příbalovém letáku doporučené dávkování. Seznam přípravků doporučených při bolesti zubů najdete v tabulce pod článkem. 
 • Analgetika neužívejte bezprostředně před návštěvou zubařské pohotovosti, protože by to mohlo ztížit stanovení správné diagnózy.
 • Vyplachujte pravidelně ústa vlažnou vodou nebo odvarem z heřmánku
 • Na noc hlavu podložte tak, abyste byli spíše v poloze „v polosedě“ a ne zcela vodorovně.
 • Pokud vám vypadla zubní výplň nebo korunka a povrch zubu je proto citlivý na studené podněty, můžete zmírnit bolest tím, že do dutiny po vypadlé výplni vložíte předem rozmělněný hřebíček nebo ho defektním zubem „rozžvýkejte“. K „izolaci“ zubu od dráždících podnětů lze v nouzi použít také dobře rozžvýkanou žvýkačku. Je možné ji též vložit do dutiny po vypadlé výplni nebo překrýt pahýl preparovaného zubu. 
 • Pokud trvale užíváte nějaké léky nebo jste si sami vzali analgetika, v každém případě přineste seznam těchto léků do ordinace, kde vám poskytnou první pomoc!
 • Ti, kdo upřednostňují homeopatické přípravky, mohou je v době, než je jim bude poskytnuta první pomoc, užít.

 

Počínající otok

 • Chladit a chladit! Na tvář přikládejte studené obklady nebo pytlíky s ledem.
 • Vyhýbejte se tělesné námaze, opalování a návštěvě sauny.

 

Krvácení po extrakci zubu

Krvácení po extrakci zubu

Ústa nadměrně nevyplachujte.

Zakousněte silně do složeného mulového čtverečku 5x4cm (můžete ho v případě nouze vytvořit i ze sterilního obvazu nebo použít čistý a vyžehlený látkový kapesník)

Neležte ve vodorovné poloze, ale zaujměte polohu v "polosedě" s podloženou hlavou či celou horní polovinou těla.

Na tvář přiložte studený obklad.

Pokud krvácení neustane do 30minut, vyhledejte odbornou pomoc.

 

Zánět dásní

Zánět dásní
 • Vlažné výplachy roztokem s chlorhexidinem, heřmánkem nebo šalvějí. 
 • Vyhněte se dráždivým potravinám, nápojům a ústním vodám.
 • Dbejte na dokonalou hygienu ústní dutiny.
 • Vyjměte z úst předměty, které mohou zanícené dásně zraňovat či dráždit (snímatelné zubní náhrady, rovnátka). 
 • V řádných ordinačních hodinách navštivte zubního lékaře, i kdyby potíže mezitím odezněly. 

Opar (herpes)

Vznik oparu rtu, který je opakující se virovou infekcí, přežívající v neaktivním stavu v periferním nervovém systému 90 procent obyvatelstva může vyprovokovat: intenzivní opalování, stres, oslabení imunitního systému (např. při nachlazení), ale také mechanická podráždění. Výsev oparu mohou také vyprovokovat potraviny obsahující aminokyselinu L-arginin (např. hrách, ořechy nebo čokoláda). 

Během krátké doby se na rtu vytvoří svědící a bolavé puchýřky, které se následně po dobu 8- 10 dnů hojí ve strupech. 

Onemocnění je zejména ve fázi, kdy puchýř praskne, velmi nakažlivé, takže je zapotřebí úzkostně dodržovat pravidla hygieny, nepít s postiženým z jedné sklenice a vyvarovat se těsnějšímu kontaktu s nemocným, nelíbat se, nepoužívat společné ručníky, žínky, povlečení.

 • Puchýřky nikdy nepropichujte a nevymačkávejte! 
 • Dbejte, aby se infekce nezanesla do oka, protože při jeho postižení oparem, může být následkem i ztráta zraku. Po každé aplikaci mastičky či náhodném dotyku si důkladně umyjte ruce. 
 • Důležité je, aby ošetření přišlo hned po prvních projevech, které již lidé opakovaně postižení výskytem oparu rtu znají – ihned, když místo na rtu začne „svědit“ nebo i preventivně (např. když se opalujete nebo víte o náchylnosti k této infekci). Tak se někdy dá vytvoření puchýřků zcela zamezit nebo se bolestivé projevy výrazně zmírní. 
 • Dobré výsledky se dosahují lokální aplikací virostatik – aciclovir (krémy Aciclovir AL, Herpesin, Zovirax) nebo pencikovir (Vectavir). 
 • Určitých úspěchů se také dosáhlo při užití mastí s extrakty z meduňky lékařské (v zahraničí krém Lomaherpan) k symptomatické léčbě se také požívají rostlinné přípravky na bázi heřmánkové, arnikové nebo šalvějové masti či meduňkového oleje. 
 • Proti dalším výsevům oparů se doporučuje strava z potravin v přírodním stavu, která vynechává rafinované potraviny a cukr a předepisuje hodně vlákniny, ovoce, zeleninu, med, mléko a jogurt.
 • Bývají také doporučovány vitaminy A a B, B-komplex, kyselina listová, zinek, hořčík a selen. 
 • Opar může pomoci zhojit roztok stejného množství citrónové šťávy a vody, který se nanáší na rty.


Potíže s prořezáváním dětských zoubků a s prořezáváním zubů moudrosti

 • bolestivé prořezávání zoubkůProřezávání prvních, dočasných, zubů, které začíná kolem šestého měsíce po narození dítěte, je vždy provázeno různě intenzivním zánětem okolní dásně. Proto je období prořezávání zoubků spojeno s řadou doprovodných obtíží jako jsou otoky, bolesti dásní a také průjem. Dítě je neklidné, nespavé, plačtivé, slintá. Dásně jsou naběhlé a zčervenalé, jakoby zanícené. K zhoršení dochází často večer, případně v noci. 
 • Dobré je v tomto období dát dítěti na okusování a žmoulání syrovou mrkev, tvrdý rohlík nebo housku či patku chleba nebo i speciální gumový kroužek naplněný tekutinou. Ten je vhodné předem vychladit v lednici. 
 • Vhodná je také masáž dásní prstem, která způsobí, že bolest se zmírní. Tlak zubů zdola totiž utlumí tlak na dásně shora. Pro dítě je to příjemný pocit. 
 • Masáž lze provádět také pomocí speciálního k těmto účelům určeného přípravků Calgel nebo Babydent, které obsahují anestetické látky. 
 • Dítěti nepodáváme léky proti bolesti ani prášky na spaní – není nemocné, naopak, bolest, ač nepříjemná, je pro něj přirozenou zkušeností, přestože vyžaduje naše pevné nervy. 
 • Můžete také pomoci studenými obklady tváře.

Obdobně pak u mladých lidí bývají problémy s prořezáváním dolních zubů moudrosti. To bývá doprovázeno především bolestí v místě prořezávajícího zubu buď spontánní nebo vyvolanou tlakem (potravou, prstem), bolestivým otvíráním úst, které může být někdy i mírně omezeno stejně jako polykání. 

Před či mezi návštěvami zubní ordinace se doporučují výplachy úst roztoky s obsahem chlorhexidinu, vlažnými odvary šalvěje či heřmánku.

Jestliže se začíná tvořit otok, je třeba místo chladit!

Při déletrvajících nebo opakujících se obtížích s prořezáváním zubů moudrosti doporučujeme návštěvu vašeho zubního lékaře, protože na rozdíl od přirozeného „prořezávání zoubků“ u malých dětí, problémy se zuby moudrosti nezmizí samy od sebe, nýbrž pravidelně se opakují a to většinou v situacích, kdy se nám to nejméně hodí…

Vyražení (luxace) zubu při úrazu

 • Zejména u dětí a mladistvých jsou dobré vyhlídky na úspěšnou replantaci (znovuzasazení) zubů, které byly následkem úrazu tzv. luxovány = vyraženy ze zubního lůžka. Vyražení (luxace) zubu při úrazu
 • Důležité je udržovat vyražené zuby vlhké a neodkladně vyhledat zubního lékaře. V zahraničí se k udržení vlhkosti zubu používá krabička k záchraně zubů – tzv. dentosafe. Bývá k dostání v lékárnách a obsahuje fyziologický roztok. Taková krabička se však v České republice neprodává a ani v zemích EU obvykle není k dispozici, když ji právě naléhavě potřebujete. Nikdy vyražený zub nedesinfikujte, je-li znečištěný, opláchněte ho jen čistou vlažnou vodou nebo mlékem. Zbytky měkkých tkání nikdy neodstraňujte. Ty jsou důležité, aby tělo vyražený zub opět přijalo. Zub je možné také uchovat v čistém látkovém vlhkém kapesníku, skleničce s valžnou vodou nebo mlékem (než opatříme mléko, můžeme uchovat zub ve slinách zraněného). V nouzi může vyražený zub uchovat po dobu transportu pod jazykem sám zraněný – pokud se s ním dá normálně komunikovat a chová se rozumně (ale pozor, aby zub nespolkl nebo dokonce nevdechl!). 
 • Pokud to stav zraněné osoby dovolí, nejlepší metodou uchování zubu je zasadit ho (po omytí vodou) zpět do krvácejícího zubního lůžka a to i bez přítomnosti zubního lékaře. pak nechat postiženého zakousnout do přeloženého kapesníku a co nejrychleji vyhledat zubní pohotovost.
 • Co nejrychleji vyhledejte odbornou pomoc, aby prognóza replantovaného zubu byla dobrá, měla by měla být poskytnuta do 30 minut od úrazu.
 • Poškozené zuby se dnes dají uspokojivě ošetřit jak po stránce funkční, tak estetické. Často to však vyžaduje řadu návštěv u zubního lékaře, ošetření je pracné a nebývá levné.

Autor:  MUDr. Martin Neumann - www.MujZubar.cz


Sdílet:
8.10.2019 - Češi mnohdy hledají zubaře marně, sehnat ho musí zdravotní pojišťovna!
Najít nového zubaře je v některých regionech opravdu problém. Ti stávající totiž nové pacienty často nepřijímají, noví stomatologové naopak nepřibývají. Sehnat vám ho přitom musí ze zákona zdravotní pojišťovna. Zajistit více zubařů prý ale není v jejich silách.

8.3.2017 - 90 % lidí nepoužívá mezizubní kartáček
Lidé mívají špatné návyky z dětství. Mnoho z nich bývá absolutně nepolíbeno dentální hygienou.

18.2.2017 - Zdraví zubů ukazuje na celkové zdraví
Výzkum publikovaný v Periodontology 2000 (Anglie) zjistil, že počet zubů, které během života ztratíme, může být klíčovým ukazatelem kvality našeho života. Osoby, které mají plný počet zubů ještě v 74 letech mají výrazně větší pravděpodobnost, že se dožijí 100 let. Studie se opírá o zjištění že ztráta zubů během života úzce souvisí i se stresem.