Hlavní strana Bolest zubůDětský chrupEndodoncieImplantátyKorunkyNávštěva zubní ordinaceOnemocnění dásníOnemocnění ústní sliznicePrevenceÚstní hygienaVýplně zubůZajímavostiZubní náhradyZuby a dásně v těhotenství

Fraktury zubů - nejčastější příčiny a léčba

Mám prasklý zub, jak se to stalo?

Když se nám ulomí část zubu, obvykle to svádíme na špatné jídlo, jako lepivé bonbóny, nebo popcorn. Ale ve skutečnosti jídlo nemuselo vůbec způsobit frakturu. Lepivé cukroviny mohou urychlit prasknutí, ale fraktura nejspíše vznikla kvůli předchozímu oslabení zubu. Například zub, ve kterém je zhotovena výplň a část tvrdé zubní tkáně již z dřívější doby chybí nebo zub u kterého bylo provedeno tzv. endodontické ošetření, tzn. odstraněn zubní nerv a kořenové kanálky byly vyplněny, je slabší, než zdravý zub,

Existují i další důvody proč zub může prasknout jako je zubní kaz, přímé trauma při sportu nebo nákusem na tvrdý předmět, oslabení tvrdé zubní tkáně abrazí či zábrusem a pod. V nějakých případech zub prostě nemůže vydržet obrovský tlak vyvinutý čelistními svaly a praskne při rozmělňování potravy.  Jeden ze způsobů, jak ochránit zuby před frakturou, je nosit v rizikových situacích, např. při sportu zubní chrániče. Můžete si je nechat zhotovit na míru vašemu chrupu u zubního lékaře. Starat se o své zuby a navštěvovat pravidelně v půlročních intervalech zubního lékaře či dentální hygienistku také pomůže udržet vaše zuby zdtavé a krásné.


 

Co mám dělat, když mi praskne zub?

Prasknutí zubu může být bolestivé, jestliže je obnažen zubní nerv, který bývá velmi citlivý. Doporučuje se vypláchnout ústa vlažnou vodou, vyčistit postižené místo a v případě otoku přiložit studený obklad. Dále bez váhání navštívit zubního lékaře. 

 

Jak je možné prasklé zuby "opravit"?

Při způsobu opravy záleží na umístění a velikosti "defektu". Prvním krokem je zabroušení ostrých hran prasklého zubu, jestliže nějaké vznikly. U malých defektů může zábrus stačit. Léčba se totiž bude značně lišit, podle toho, kde zub praskl, jak blízko zubnímu nervu prochází lomná linie a podle celkového stavu zubu. Chybějící část zubu může být doplněna speciálními materiály, od amalagamu a zlata u zadních zubů přes fotokompozitní (bílé) materiály a keramikou. Může být zhotovena klasická zubní výplň, inlay či onlay. U větších defektů pak faseta nebo korunka. U fraktur, které zasáhly zubní nerv se, musí nejdříve ošetřit kořenové kanálky, což zahrnuje vyjmutí zubního nervu v místním znecitlivění, úpravu a vyplnění kanálků speciální hmotou. teprve poté je možno přistoupit k rekonstrukci chybějící části zubu. 


Co se stane když si vyrazíte celý zub?

Jestli si vyrazíte zub, co nejrychleji ho seberte. Poté vyražený zub opláchněte vlažnou vodou a vyčistěte kořen, jestliže je špinavý. Nijak ho přitom "nedrhněte", nepoužívajte žádné nástroje, abyste neodtranili zbytky tkání. Jestliže je to možné, vložte  zub zpět do zubního lůžka v postavení, ve kterém byl před úrazem. Vhodnější je ale umístit zub do lahvičky s vlažnou vodou a okamžitě vyhledat zubního lékaře, který rozhodne o dalším postupu.

Zdroj: dentistry.com


Sdílet:
8.10.2019 - Češi mnohdy hledají zubaře marně, sehnat ho musí zdravotní pojišťovna!
Najít nového zubaře je v některých regionech opravdu problém. Ti stávající totiž nové pacienty často nepřijímají, noví stomatologové naopak nepřibývají. Sehnat vám ho přitom musí ze zákona zdravotní pojišťovna. Zajistit více zubařů prý ale není v jejich silách.

8.3.2017 - 90 % lidí nepoužívá mezizubní kartáček
Lidé mívají špatné návyky z dětství. Mnoho z nich bývá absolutně nepolíbeno dentální hygienou.

18.2.2017 - Zdraví zubů ukazuje na celkové zdraví
Výzkum publikovaný v Periodontology 2000 (Anglie) zjistil, že počet zubů, které během života ztratíme, může být klíčovým ukazatelem kvality našeho života. Osoby, které mají plný počet zubů ještě v 74 letech mají výrazně větší pravděpodobnost, že se dožijí 100 let. Studie se opírá o zjištění že ztráta zubů během života úzce souvisí i se stresem.