I. Onemocnění dásní neboli parodontopatie

I. Onemocnění dásní neboli parodontopatie

Parodontopatie doprovázené zánětem představuje gingivitida postihující velkou část populace a parodontitida, kterou trpí přes 30% lidí starších 35let. Pro jejich široké rozšíření v populaci a závažnost z pohledu praktického zubního lékaře i nemocného je jim věnována na stránkách ZUBY.cz zvláštní pozornost.


II. Gingivitida - zánět dásní

II. Gingivitida - zánět dásní

Zubním plakem způsobený zánět dásní je jedním z nejčastějších lidských onemocnění. Touto formou gingivitidy trpí přes 80% lidí a když není včas adekvátně léčena, může přejít v obávanou parodontitidu. Obecně platí, že ne každá gingivitida se vyvine v parodontitidu, ale každé parodontitidě předcházela gingivitida...


III. Parodontitida - "parodontóza"

III. Parodontitida - "parodontóza"

Parodontitida (parodontóza, paradentóza, paradontóza) je chronické destruktivní onemocnění dásní, které může skončit ztrátou zubů, často jinak zdravých. Jak a proč vzniká, jaké má příznaky a rizika?


IV. Formy parodontitidy

IV. Formy parodontitidy

Dřívější rozdělení forem parodontitid bylo díky systematickému výzkumu a novým diagnostickým možnostem v posledních letech upraveno. Cílem článku je přiblížit čtenářům z řad široké veřejnosti složitost problematiky tohoto onemocnění. Proto se držíme původního rozdělení a změny v klasifikaci zmiňujeme okrajově u každé formy.


V. Léčba parodontitidy

V. Léčba parodontitidy

Pro celou dobu léčby se musí pacienti obrnit trpělivostí, protože léčba není nikdy tak rychlá a jednoduchá, jak by si přáli. Cílem celé léčby je zastavit postup destrukce parodontu. Je potřeba si uvědomit, že největší díl práce musí opravdu udělat pacient sám!


Afty – časté a bolestivé postižení ústní sliznice

Afty – časté a bolestivé postižení ústní sliznice

Afty patří k nejčastějším zánětlivým onemocněním ústní sliznice. Postihují opakovaně pětinu populace vyspělých zemí bez ohledu na věk a pohlaví. Přesné příčiny vzniku aft nejsou dodnes objasněny, víme jen, že se nejedná o přenosnou nemoc. Jejich klinický obraz může být velmi podobný jinému, mnohem závažnějšímu onemocnění, proto by měl diagnózu vždy stanovit zubní lékař.


Lidstvo versus virus Herpes simplex

Lidstvo versus virus Herpes simplex

Opar? - Kdo by ho neznal? Virus Herpes, který jej způsobuje, postihuje více než 90 % lidské populace. Ať už opary trpíte vy sami, nebo je znáte z úst svých známých, víte, jaké je to nepříjemné, bolestivé a nevzhledné kožní onemocnění.