Jak na mezizubní prostor?

Jak na mezizubní prostor?

Mezizubní kartáčky by měly být každodenní součástí ústní hygieny. Používání pouze klasických manuálních nebo elektrických zubních kartáčků nestačí, protože ty nezajistí vyčištění nejvíce rizikových míst pro vznik kazu: mezizubních prostor. Naopak při pravidelném používání mezizubních kartáčků správného tvaru a velikosti dochází k odstraňování plaku a tím ke snížení rizika vzniku zubního kazu a zánětu dásní , které můž skončit až ztrátou zübů.


Co všechno si přejí vaše ústa

Co všechno si přejí vaše ústa

V předchozím článku nazvaném "Od pěstního klínu k zubnímu kartáčku", který také vyšel v časopise StomaTip, jsme si přiblížili historii ústní hygieny od starověku takřka po současnost přičemž jsme se zabývali především vznikem a vývojem všem nám dobře známého (alespoň doufám) zubního kartáčku. Na závěr jsem slíbil, že příště a to tedy znamená, že nyní, si povíme něco o správné technice čištění zubů a různých pomůckách orální hygieny, které jsou dnes u nás kromě zubního kartáčku k dostání. Tak tedy, obrazně řečeno, vzhůru do všech tmavých zákoutí lidských úst, kde na svou příležitost neustále číhají bakterie zubního kazu...


Která zubní pasta je nejúčinnější?

Která zubní pasta je nejúčinnější?

Poslední desetiletí bylo ve znamení mnohých změn, které se nevyhly ani trhu se zubními pastami. V nabídce se objevilo mnoho novinek: zubní pasty odstraňující zubní kámen, "bělící" zubní pasty, zubní pasty pro nemocné dásně a dokonce zubní pasty snižující nadměrnou citlivost zubů. Jsou opravdu účinné?


Vaše ústa a zuby

Vaše ústa a zuby

Instrukce jak, kdy a čím čistot zuby vám nejlépe poradí dentalní hygienistka. Nebo tento článek...


Profese: dentální hygienistka

Profese: dentální hygienistka

V roce 1996 se i Česká republika zařadila ke stomatologicky vyspělým zemím a vytvořila novou profesi dentální hygienistka. Mnoho lidí, kteří se o zdraví svého chrupu pečlivě starají, se od té doby již s profesí dentální hygienistky osobně setkalo. Stále však je ještě hodně těch, kterým je náplň této mladé profese neznámá.


Halitosis - závan pekla II. aneb další příčiny zápachu z úst

Halitosis - závan pekla II. aneb další příčiny zápachu z úst

Jak halitosis neboli zápach z úst souvisí s jídlem, kouřením, pitím alkoholu a s nemocemi našeho těla? Nejprve musíme důrazně připomenout, že zapáchající dech vzniká z devadesáti procent přímo v dutině ústní a mnohem méně častou příčinou chronického zápachu z úst jsou různě závažná onemocnění dýchacích cest, žaludku či jiných vnitřních orgánů.


Ústní chránič - spoluhráč pro vaše zuby

Ústní chránič - spoluhráč pro vaše zuby

Pojem ústní chránič si většina z nás pravděpodobně jen matně spojuje s jakousi blíže neidentifikovatelnou věcí, kterou si boxeři či hokejisté strkají do úst, když jdou "do akce" a kterou mnohdy dosti neesteticky vyplivují, když udýchaně dosedají na stoličku či lavici mezi jednotlivými koly nebo při střídání. Ústní chránič je pružný předmět obloukovitého tvaru, který se nasazuje na zuby (nejčastěji horní) a účinně chrání chrup, měkké tkáně dutiny ústní a nepřímo také čelistní kosti a mozek před vážným poškozením při prudkém úderu do oblasti úst. Jeho používání by však nemělo být výhradní záležitostí vrcholových sportovců, ale také všech aktivně sportujících lidí a zvláště dětí, které jsou k úrazům všeobecně nejnáchylnější. Ústní chránič si můžeme zakoupit ve specializovaných prodejnách sportovních potřeb, ale z níže uvedených důvodů bychom si ho měli raději nechat zhotovit "na míru" v zubní laboratoři prostřednictvím svého zubního lékaře.

Další