Malý zub taky zub aneb zoubky našich dětí I.

Malý zub taky zub aneb zoubky našich dětí I.

Už v maminčině bříšku dítě instinktivně "trénuje" některé nezbytné dovednosti, jako kopání, mávání rukama či dokonce polykání a sání, k jehož nácviku mu samozřejmě slouží vlastní prst, který si začne cucat už v plodové vodě (a pak ho to máme odnaučovat!). Když miminko spatří světlo světa, takřka okamžitě se začne procvičovat v dalších dovednostech - například jak uchopit a pustit předmět, jak ovládat hlasivky a samozřejmě také v kousání či spíše žužlání prozatím bezzubými čelistmi. K nácviku práce s čelistními svaly samozřejmě potřebuje vhodný objekt, tedy nějaké to "kousátko".


Malý zub taky zub aneb zoubky našich dětí II.

Malý zub taky zub aneb zoubky našich dětí II.

Stav mléčného chrupu je totiž naprosto zásadní pro vývoj stálých zubů. Zjednodušeně se dá říci: Když první zuby vypadnou zdravé – druhé zdravé vyrostou! První zuby totiž "drží těm druhým místo", aby bez komplikací vyrostly ve správné pozici, a jsou důležité či spíše nezbytné pro správný vývoj čelistí.


Malý zub taky zub aneb zoubky našich dětí III.

Malý zub taky zub aneb zoubky našich dětí III.

Dítě versus zubní lékař - v pokračování našeho seriálu článků o dětském zubním lékařství nebo-li pedostomatologii vám přinášíme výběr několika kapitol z publikace, jejíž titul shodou okolností obsahuje část výše uvedeného nadpisu – jmenuje se totiž "Zoubky našich dětí" a jejími autory jsou zubní lékaři Lenka Tůmová a Zbyněk Mach. Tato publikace je výbornou "zubolékařskou příručkou" pro všechny rodiče, kteří chtějí dopřát svým dětem zdravé zuby.


Malý zub taky zub aneb zoubky našich dětí IV.

Malý zub taky zub aneb zoubky našich dětí IV.

Čištění zubů podle věku a fluoridace zubů - v dalším díle našeho seriálu článků o dětském zubním lékařství neboli pedostomatologii vám již podruhé přinášíme výběr z publikace, jejíž titul shodou okolností obsahuje část výše uvedeného nadpisu – jmenuje se totiž "Zoubky našich dětí" a jejími autory jsou zubní lékaři Lenka Tůmová a Zbyněk Mach. Tato publikace je výbornou "zubolékařskou příručkou" pro všechny rodiče, kteří chtějí dopřát svým dětem zdravé zuby.


Zubní průkaz pro vaše dítě

Zubní průkaz pro vaše dítě

Prevence zubního kazu se v našich zemích od dob povinných školních návštěv zubního lékaře (které dříve organizovala každá základní škola formou celotřídních návštěv v zubní ordinaci) natolik zhoršila, že naší budoucí generaci doslova hrozí masová bezzubost již v poměrně mladém věku. Nepodceňujme péči o chrup našich ratolestí, protože tím jim v pozdějším věku připravujeme krušné chvilky na zubařském křesle, které navíc nejsou nikterak levné. Nemluvě o dalších fyzických, duševních i společenských útrapách, které sebou nezdravý chrup přináší.