Již v raném věku dítěte je třeba pečovat o jeho zuby a dásně.


1) V prvním půlroce života, je pro vaše dítě nejlepší klasické kojení.  Přikrmování je vhodné jen jako doplněk ke kojení. Není dobré, když dítě usíná u prsu ani opakované noční kojení. Postarejte se, aby si dítě co nejdříve zvyklo na to, že v noci má spát a ne pít.

2) Mnozí rodiče dávají svým dětem ovocné šťávy, například jablečný džus. To pro zdravou výživu není nutné. Důležité složky ovoce jsou spíše v čerstvém ovoci, než v džusech. Navíc, ovocné šťávy obsahují velké množství cukrů a kyselin, a to i když je na láhvi napsáno "Bez přidaného cukru". To není pro zdraví dětského chrupu vhodné.

3)  Buďte opatrní při nákupu plastových lahví  a zvažte nákup bezpečnostních skeněných kojeneckých lahví místo plastových.

4) Naučte své dítě chodit do postele s láskou, ne s lahvičkou. Nepoužívejte záslepku do kojeneckých lahví. Lékařské dudlíky typu NUK jsou pro vývoj čelistí kojence vhodné. Když začnou růst první zoubky, měli byste postupně začít odstavovat kojeneckou láhev. Pokud bude vaše dítě neklidné a nebude v noci spát, snažte se ho uklidnit jinak než kojeneckou lahví. Ve dvou letech vašeho dítěte byste měli odstavit veškeré kojenecké láhve a kojení, protože způsobují trvalé poškození čelisti.

 5) Jakmile dítě dokáže samo sedět, nechte ho pít z hrnku.  Nedoporučuje se používat takzvané "tréninkové hrníčky". Pokud není jiná možnost, snažte se ho používat maximálně měsíc. Do prvních narozenin by mělo dítě pít už jen z hrníčku.

6) S čistěním chrupu začněte již od prořezání prvního zdětského zoubku. Používejte navlhčený mulový čtvereček, později malý a jemný kartáček. V čištění se může střídat matka s otcem. Zub stačí čistit ráno a před spaním. Můžete čistit bez pasty nebo používejte dětskou pastu (děti ji polykají) a po večerním čištění nedávejte dítěti již nic sladkého ani pití.

7) Prohlížejte zoubky vašeho dítěte často a důkladně. Zatlačte horní ret nahoru. Jsou zuby čisté? není na nich plak?

8) Jestli vaše dítě jí s Vámi, kupujte kuchyňskou sůl s jódem a fluorem. Malé děti vždy zubní pasty při čištění polykají, proto tyto pasty mají nižší obsah fluoridů. Pokud používáte více potravin s obsahem fluoru nebo dokonce fluoridové tabletky, dávejte pozor na to, aby nedošlo naopak k "předávkování dítěte fluoridy".

9) Udělejte něco i pro své vlastní zuby. Používejte správný zubní kartáček a zubní nit. Pom poradě s dentální hygienistkou i mezizubní kartáčky, protože největší počat zubních kazů vzniká v mezizubních prostorách. Ty běžným čištěním vyčistit nelze.  Čistěte si zuby fluoridovanou pastou nejlépe každém sladkém jídle, minimálně však ráno a večer. Pravidelně dvakrát ročně navštěvujte Vašeho zubního lékaře.

10) Pokud je to možné, začněte s návštěvami vašeho dítěte u zubního lékaře co možná nejdříve po prořezání prvních dětských zubů -  takto si zvykne na prostředí ordinace. Od 2 let by se dětské zuby měly kontrolovat u lékaře pravidelně v půlročních intervalech. A to i když se vám zdá, že jsou v pořádku. Choďte proto na pravidelné preventivní prohlídky u Vašeho zubního lékaře!

 A v neposlední řadě: Uvědomte si, že výrobci potravin většinou nemají zájem o zubní zdraví vašich dětí, ale usilují o prodej. Ujistěte se, že i v dospívání jsou zuby vašich dětí pravidelně a řádně čištěny. To je totiž také velmi rizikové období z pohledu vzniku zubního kazu.

Zpracováno a upraveno podle článku na serveru www.ziis.de