Už v maminčině bříšku dítě instinktivně "trénuje" některé nezbytné dovednosti, jako kopání, mávání rukama či dokonce polykání a sání, k jehož nácviku mu samozřejmě slouží vlastní prst, který si začne cucat už v plodové vodě (a pak ho to máme odnaučovat!). Když miminko spatří světlo světa, takřka okamžitě se začne procvičovat v dalších dovednostech - například jak uchopit a pustit předmět, jak ovládat hlasivky a samozřejmě také v kousání či spíše žužlání prozatím bezzubými čelistmi. K nácviku práce s čelistními svaly samozřejmě potřebuje vhodný objekt, tedy nějaké to "kousátko".

Některé maminky poskytují dětem jako kousátko svůj prst, což je možnost, která má řadu úskalí. Věřím, že by žádná maminka nedala svému dítěti žužlat prst při nákupu v obchodě, kde sahá na spousty různých věcí. Mimo domov si však více uvědomujeme, že saháme na špinavé předměty. Tím nechci naznačit, že máte doma špínu, svrab a neštovice, ale například takové kliky u dveří se prostě nedají neustále udržovat ve sterilním stavu. Za ostrý nehet se navíc vždycky nějaká ta nečistota zachytí. Při sebemenší neopatrnosti v hygieně rukou či manikúře pak vaše dítě může mít pusinku plnou bolestivých aftů. Nejsem příliš velkým zastáncem prstů jako vhodných pomůcek pro nácvik kousání a to nejen proto, že maminka nemá možnost si alespoň občas prsty vyvařit a zajistit tím jejich zdravotní nezávadnost, ale zejména z důvodu, že maminka prostě není kousátko. Jednoho dne totiž může vzniknout malý výchovný problém: kousnutí prvním ostrým zoubečkem dokáže pěkně zabolet. Těžko pak budete dítěti vysvětlovat proč už si nemůže půjčit váš prst, když je tak dobrý a maminka u toho vydává ty legrační zvuky a čím víc se kousne, tím víc maminka "zpívá". Pro nácvik kousání bych proto doporučila speciální kousátka, která jsou už dnes naprosto běžně k sehnání v obchodech. Můžete si pořídit kousátko naplněné tekutinou, které dítěti pomáhá při prořezávání prvních zubů. Dá se mírně vychladit v ledničce a při kousání pak chladí a zklidňuje překrvenou podrážděnou dáseň. Tato kousátka jsou vhodná právě do období než se prořízne první zub, protože jejich případným prokousnutím by mohlo dítě polknout tekutinu, která je uvnitř. Tlak vyvíjený na dáseň v místě, kterým se prořezává zub, pomáhá celou událost urychlit, což je dobré pro dítě i jeho okolí. Proto zvolte takové kousátko, které bude dítěti vyhovovat a "inspirovat" jej k častějšímu kousání.
Svůj něžný prstík tedy, vážené maminky, svému dítěti raději nedávejte pravidelně k ožužlávání. Můžete však občas jemně masírovat dáseň v místě prořezávání zubu, což v kombinaci s vhodným kousátkem dítěti uleví.

První zoubek

Dětem se zuby prořezávají v přesně daném pořadí. Doba prořezávání je však individuální, stejně tak jako jeho příznaky. Zoubek, který se právě prořezává, se nejčastěji ukáže jako maličký hrbolek na dásni.
Jako první se prořezává dolní řezák kolem 6. měsíce věku dítěte. Dítě by nemělo mít s proříznutím zoubečku větší problémy a to zejména díky jeho tvaru, který připomíná rýč. Tvar a ostrost zoubečku by měly zajistit rychlé a náhlé proříznutí. Může se také stát, že při poměrně rychlém prořezávání zoubku se na dásni objeví malá modřinka či podlitina, která je bolestivá. Je způsobená nahromaděním malého množství krve, kterou rychle rostoucí zoubek tlačí před sebou. V takovém případě je vhodné navštívit dětského stomatologa, který podlitinu neboli hematom propíchne a pomůže tak vaší ratolesti od nepříjemného pocitu či bolesti. Nikdy prosím nepropíchávejte hematom sami!
V období prořezávání prvních zoubků bude vaše dítě poněkud zvýšeně slintat, kousat do věcí či lidí kolem sebe a zřejmě bude více či méně rozmrzelé (doufejte, že méně). Díky poměrně prudkým reakcím mnohých dětí, ke kterým patří i mírně zvýšená teplota a takřka stálý neklid, se růstu prvních zoubků často přisuzují i jiné zdravotní či psychické potíže, což je velmi nebezpečné. Pokud se tedy vaše dítě začne potýkat s nějakými akutními zdravotními komplikacemi, například průjmem, vysokou horečkou či zvracením, okamžitě vyhledejte vašeho praktického lékaře, bez ohledu na to, že dítěti zrovna rostou zoubky!
Další zoubek, který dítěti vyroste, je druhý spodní řezák. Následují jej horní řezáky - v osmi měsících má většina dětí čtyři horní a dva spodní řezáky. Zbývající dva dolní řezáky se obvykle proříznou do konce desátého měsíce, kdy má většina dětí celkem osm předních zoubků - čtyři nahoře a čtyři dole. Pokud vaše dítě neplní zmíněný harmonogram růstu zubů - nepropadejte panice, vyčkejte několik dní a pokud se stále nic neklube, navštivte zubního lékaře, který zjistí, proč se zoubky neřídí jízdním... tedy spíše růstovým řádem.

První zoubky nesmí onemocnět!

Bohužel se stále nepodařilo vymítit velmi nebezpečný názor, že mléčné zuby není třeba čistit, protože stejně vypadnou. Stav mléčného chrupu je totiž naprosto zásadní pro vývoj stálých zubů. Zjednodušeně se dá říci: Když první zuby vypadnou zdravé - druhé zdravé vyrostou! První zuby totiž "drží těm druhým místo" a jsou důležité či spíše nezbytné pro správný vývoj čelistí. Pokud tedy dítě předčasně přijde o mléčný chrup, druhé zuby často rostou se značnými komplikacemi, které vyžadují odbornou léčbu a mnohdy i chirurgický zákrok.
Zhoubou mléčného chrupu je samozřejmě nedostatečná ústní hygiena, nesprávná výživa a samozřejmě cukr! Některé maminky stále dávají neklidným dětem na dudlík med nebo dokonce právě cukr, který jak známo tlumí nervovou soustavu podobně jako sedativum. Neuvědomují si však, jaké problémy tím mohou dítěti způsobit. Cukr vytváří v ústech velmi agresivní látky a podporuje množení bakterií zubního kazu, což může způsobit rychlou kazivost mléčného chrupu známou jako medové zuby. Tento druh kazu mléčného chrupu nejčastěji postihuje plošky předních zubů, může postupovat po obvodu celého krčku a vést až k odlomení celého zubu! Nenechávejte proto své děti neustále jíst sladkosti a upíjet slazené nápoje. Zubům nevadí jen cukr, ale také různé umělé i přírodní kyseliny obsažené v potravinách - například v koncentrovaných ovocných šťávách. Noční můrou malých zoubků jsou proto různé slazené limonády a džusy, které ve velké míře obsahují právě cukr v kombinaci s koncentrovanými kyselinami a potravinářskými chemikáliemi. Navíc jsou takovéto nápoje často sycené bublinkami oxidu uhličitého, který naleptává sklovinu. Nejenže tyto mnohdy opravdu podivné roztoky devastují chrup, ale výrazně zatěžují ledviny a následně celý organismus. Pro dostatečný pitný režim dítěte (dospělé však nevyjímaje) jsou tedy slazené a chemicky ochucené nápoje naprosto nevhodné. Nestyďte se tedy mezi ostatními maminkami za to, že dáváte svému dítěti pít převážně "jen" čistou vodu, protože mu dáváte to nejlepší! Občasné pití neslazených minerálních vod a čistých nejlépe čerstvých ovocných šťáv je samozřejmě prospěšné, ale základem by opravdu měla být jen čistá voda. Musím také připomenout, že ovoce je sice zdravé a měli byste ho svým dětem dopřávat v hojné míře, ale poměrně rozšířené přesvědčení, že sníst jablko je jako vyčistit si zuby, se nezakládá na pravdě. Ovoce obsahuje množství přírodních cukrů a kyselin, které jsou na rozdíl od výše zmíněných nápojů blahodárné pro náš organismus, ale na naše zuby bychom je rozhodně neměli nechat působit příliš dlouho. Obecně platí, že po jakémkoliv jídle bychom si měli vyčistit zuby nebo alespoň vypláchnout ústa čistou vodou a řádně si zuby vyčistit alespoň dvakrát denně.
Jednou ze závažných komplikací nedostatečné ústní hygieny u dětí je také tzv. předpubertální parodontitida (nebo také paradontóza), což je zánětlivé onemocnění dásní a měkkých vazů, které obklopují zub. Toto závažné onemocnění, které postihuje až 5 % dětské populace, má oproti "dospělácké" parodontóze mnohem rychlejší průběh a zpravidla vede k předčasné a úplné ztrátě mléčných zubů.
Jak důležitá je důsledná ústní hygiena již v útlém věku dítěte potvrzuje také skutečnost, že přibližně u 30 % dětí se do 3. roku jejich života vyskytne bolestivá infekce herpesovým virem, která se projeví masivním výsevem puchýřků na sliznici rtů a dásní.
Vývoj dětského chrupu může být také narušen různými zlozvyky, jako například "dudláním" prstu nebo dokonce dudlíku, které se jaksi protáhne do vyššího věku dítěte, kdy už je dávno "zubaté" nebo hojně rozšířeným okusováním nehtů. Takové zlozvyky mohou, zjednodušeně řečeno, způsobit křivost zubů, která se musí řešit rovnátky. Léčbě růstových poruch zubů pomocí rovnátek, tedy ortodoncii, se budeme věnovat v některém z příštích vydání našeho časopisu.
Nekomplikujte tedy svým dětem ani sobě život a začněte řádně pečovat hned o první zoubek vašeho potomka. Můžete toho využít a přibrat i svůj chrup, který jakoukoliv zvýšenou péči jistě vždycky s vděčností přivítá.

Příště budeme pokračovat a postupně si povíme všechno, co je potřeba o dětském chrupu a péči o něj vědět (a je toho spousta!). Budeme se například zabývat věčnou otázkou - "Jak správně čistit zuby?" a tedy také volbou vhodného zubního kartáčku a zubní pasty. Pokud vás ovšem náš článek inspiroval k okamžitému činu a nevydržíte čekat na další vydání StomaTipu, můžete se o vhodném způsobu a prostředcích ústní hygieny poradit s nejbližším zubním lékařem.

 Autor: Tereza Lorencová, redakce časopisů StomaTeam a StomaTip (11.11.2004)