Hlavní strana Bolest zubůDětský chrupEndodoncieImplantátyKorunkyNávštěva zubní ordinaceOnemocnění dásníOnemocnění ústní sliznicePrevenceÚstní hygienaVýplně zubůZajímavostiZubní náhradyZuby a dásně v těhotenství

Objednejte se předem

Odpověď na otázku, zda se k zubnímu lékaři vypravit bez předchozího objednání...

Téměř všechny stomatologické praxe v EU, Českou republiku nevyjímaje, fungují na základě předchozího objednávání pacientů (vyjímkou je pouze poskytnutí první pomoci v akutních případech). Má to jednu podstatnou výhodu - u zubaře obvykle nemusíte dlouho čekat. Vyžaduje to však také od vás dostatek disciplíny. Je vhodné, abyste do ordinace na ošetření přicházeli včas, optimálně 5-10 minut před termínem, na který jste objednáni. Na druhou stranu je potřeba pochopit, že podobně jako v jiných lékařských oborech, také ve stomatologii není možné naplánovat zcela přesnou dobu trvání každého jednotlivého ošetření a někdy i zde dojde ke zdržení. 

Zubař má potom určitý čas – podle druhu ošetření, které je předem plánováno - vyhrazený jen pro vás. První objednání se děje obvykle telefonicky. Pokud se při vyšetření či ošetření ukáže potřeba dalšího termínu, domluvíte si ho se sestrou. Určitě se bude snažit dohodnout s vámi termín, který vám bude co nejlépe vyhovovat. Časově náročnější typy ošetření vyžadují však také určitou vstřícnost a přizpůsobení od vás.

V ordinaci vždy zanechejte vaše telefonní číslo (nejlépe mobil), na které se vám v případě potřeby spolehlivě dovolají. Mohou samozřejmě nastat neočekávané okolnosti, které znemožní ošetření v dohodnutém termínu. Jak již bylo výše uvedeno, moderní ordinace dnes často upozorňují své klienty na blížící se termín formou sms zprávy, která je rozesílána automaticky a není na ní potřeba odpovídat.

Když se k vašemu zubnímu lékaři dostavíte bez předchozího objednání, velmi pravděpodobně budete delší dobu čekat, nebo vás dokonce zase „pošlou domů“ a objednají na jiný termín, jestliže nemáte akutní bolesti a potřebu poskytnutí první pomoci. Je potřeba pochopit, že zubní lékař ošetřuje pacienty, kteří čekají na svůj termín dny, mnohdy i několik týdnů.

Pokud však trpíte akutní bolestí, lékař vám poskytne první pomoc, která by vás měla bolesti zbavit. Musí to však udělat mezi svými objednanými pacienty. Proto i v takovém případě nejprve do ordinace zavolejte, abyste se mohli domluvit na čas, kdy bude čekání relativně nejkratší. To samozřejmě platí zejména tehdy, jestliže už máte „svého“ zubaře a nemusíte hledat ordinaci teprve tehdy, když vás začnou trápit bolesti.


Sdílet:
8.10.2019 - Češi mnohdy hledají zubaře marně, sehnat ho musí zdravotní pojišťovna!
Najít nového zubaře je v některých regionech opravdu problém. Ti stávající totiž nové pacienty často nepřijímají, noví stomatologové naopak nepřibývají. Sehnat vám ho přitom musí ze zákona zdravotní pojišťovna. Zajistit více zubařů prý ale není v jejich silách.

8.3.2017 - 90 % lidí nepoužívá mezizubní kartáček
Lidé mívají špatné návyky z dětství. Mnoho z nich bývá absolutně nepolíbeno dentální hygienou.

18.2.2017 - Zdraví zubů ukazuje na celkové zdraví
Výzkum publikovaný v Periodontology 2000 (Anglie) zjistil, že počet zubů, které během života ztratíme, může být klíčovým ukazatelem kvality našeho života. Osoby, které mají plný počet zubů ještě v 74 letech mají výrazně větší pravděpodobnost, že se dožijí 100 let. Studie se opírá o zjištění že ztráta zubů během života úzce souvisí i se stresem.