Hlavní strana Bolest zubůDětský chrupEndodoncieImplantátyKorunkyNávštěva zubní ordinaceOnemocnění dásníOnemocnění ústní sliznicePrevenceÚstní hygienaVýplně zubůZajímavostiZubní náhradyZuby a dásně v těhotenství

Řízení motorového vozidla cestou z ordinace

Ovlivňují ambulantní výkony prováděné v místní anestezii schopnost řízení motorového vozidla? V České republice se tato problematika příliš neřeší. Níže uvedené informace a doporučení proto vycházejí ze zvyklostí zemí EU, zejména pak sousedního Německa.

Mnoho zubních ošetření se provádí v místním znecitlivění („s injekcí“). Z právního hlediska nepanuje v EU obecná shoda, jaký vliv má znecitlivující injekce na schopnost řízení motorového vozidla. Někteří odborníci varují, že místní anestézie používaná při zubařských ošetřeních a jiných drobných ambulantních výkonech, může snížit schopnost řídit motorové vozidlo. Doporučují proto, aby řidič po menších ambulantních výkonech provedených v místním znecitlivění, usedl za volant až po 24 hodinách… Jiní odborníci naopak říkají, že při těchto lékařských zákrocích nenastává ŽÁDNÉ negativní ovlivnění schopnosti řídit motorová vozidla.

Látky obsažené ve znecitlivující injekci nepůsobí na rozdíl od alkoholu a jiných omamujících drog nijak euforizačně - a nevyvolávají onen známý efekt sebepřeceňování.

Faktem ale také je, někteří citlivější lidé mohou být po zubním ošetření provedeném v v místním znecitlivění duševně rozrušení. V takovém případě se doporučuje dodržet výše zmíněnou 24hodinovou lhůtu, ačkoli pro ni nejsou žádné vědecké důkazy. Soudy také v případě způsobení dopravní nehody neuznávají jako omluvu argument „dostal jsem injekci u zubaře“.

V každém případě se doporučuje nesedat za volant hned po opuštění zubního křesla, ale počkat 20-30 minut v čekárně nebo se před odjezdem chvíli projít.
Pokud jde o běžný výkon jakým je např. zhotovení zubní výplně nebo korunky, pak u zdravého pacienta většinou nemůže dojít k podstatnému snížení schopnosti řízení.
Po větších, zejména chirurgických výkonech typu extrakce více zubů, zubů moudrosti, umístění implantátu a pod. byste se raději měli řízení auta vzdát a zajistit si dopravu domů v doprovodu. V takových případech člověk obvykle není schopen bezpečně řídit.

Další otázkou, která dosud není dořešena je snížení schopnosti řízení vlivem stresu na cestě k zubnímu lékaři. Je pochopitelné, že úzkostné očekávání (byť třeba jen podprahové) často silně omezuje schopnost soustředění. Řidič pak nemusí mít takovou jistotu v řízení jako jindy. Stejně tak tomu ale je v jiných stresujících životních situacích…


Sdílet:
8.10.2019 - Češi mnohdy hledají zubaře marně, sehnat ho musí zdravotní pojišťovna!
Najít nového zubaře je v některých regionech opravdu problém. Ti stávající totiž nové pacienty často nepřijímají, noví stomatologové naopak nepřibývají. Sehnat vám ho přitom musí ze zákona zdravotní pojišťovna. Zajistit více zubařů prý ale není v jejich silách.

8.3.2017 - 90 % lidí nepoužívá mezizubní kartáček
Lidé mívají špatné návyky z dětství. Mnoho z nich bývá absolutně nepolíbeno dentální hygienou.

18.2.2017 - Zdraví zubů ukazuje na celkové zdraví
Výzkum publikovaný v Periodontology 2000 (Anglie) zjistil, že počet zubů, které během života ztratíme, může být klíčovým ukazatelem kvality našeho života. Osoby, které mají plný počet zubů ještě v 74 letech mají výrazně větší pravděpodobnost, že se dožijí 100 let. Studie se opírá o zjištění že ztráta zubů během života úzce souvisí i se stresem.