Hlavní strana Bolest zubůDětský chrupEndodoncieImplantátyKorunkyNávštěva zubní ordinaceOnemocnění dásníOnemocnění ústní sliznicePrevenceÚstní hygienaVýplně zubůZajímavostiZubní náhradyZuby a dásně v těhotenství

Zubařské tituly a specializace

Jaký je rozdíl mezi zubním lékařem s titulem MUDr. a MDDr. a jaké jsou náplě práce zubařů "specialistů"?

V České republice pracují zubní lékaři s titulem MUDr. (ukončili studium do roku 2004) nebo MDDr. (ukončili studium zubního lékařství v roce 2005 a následujících). Všichni zubní lékaři jsou povinně členy České stomatologické komory (ČSK), která stanovuje podmínky k výkonu soukromé stomatologické praxe a potvrzuje splnění podmínek k výkonu povolání zubního lékaře. V evidenci stomatologické komory je v současné době přibližně 8.000 členů, část členů tvoří důchodci a lékařky na mateřské dovolené, takže aktivně v ČR působí přibližně 5.500 zubních lékařů.

Praktičtí zubní lékaři (PZL) na základě svého odborného vzdělání provádějí dle svého zaměření nejširší spektrum výkonů zahrnující preventivní péči - prohlídky chrupu odstranění zubního kamene, fluoridace a pečetění fisur, výkony záchovné stomatologie - zhotovení výplní z klasických i moderních materiálů ve všech úsecích chrupu, inlejí, onlejí, endodontické ošetření, tzn. léčení onemocnění zubní dřeně kořenovou výplní, akutní ošetření bolestivých stavů, domácí i ordinační bělení zubů, protetické ošetření – zhotovení korunek, můstků, snímatelných náhrad částečných i celkových, menší chirurgické výkony typu extrakcí zubů, resekcí kořenových hrotů a pod. a někteří se věnují také implantologii.

Stomatochirurgové se pak věnují složitějším a větším chirurgickým výkonům typu operací zubů moudrosti, komplikovaným extrakcím, úpravám kosti a měkkých tkání před zhotovením náhrad a před umístěním implantátů, operacím nádorů, léčbě úrazů v oblasti hlavy a pokročilých kolemčelistních zánětů.

Parodontologové léčí složité a v ordinaci praktického zubního lékaře těžce léčitelné agresivní formy onemocnění dásní a parodontu. Často jsou také odborníky na onemocnění sliznic, s jejichž léčbou nemají praktičtí zubní lékaři tolik zkušeností.

Odborníci v oboru ortodoncie se zabývají diagnostikou, sledováním a léčbou vad postavení čelistí a jednotlivých zubů pomocí snímací i fixní ortodontických aparátů (lidově rovnátek)

Pedostomatologové se věnují ošetřování dětí, často se však dnes spolupracujícím dětským pacientům věnují praktičtí zubní lékaři. A naopak pedostomatologové většinou rádi ošetří i dospělé pacienty.
Pokud je zapotřebí použít speciálních léčebných metod, na které není váš praktický zubní lékař specializován, dám vám doporučení k příslušnému specialistovi, se kterým spolupracuje. Tito specialisté jsou většinou orientováni pouze na specifické spektrum výkonů a tak se po ošetření u specialisty pacienti obvykle vrací ke svému ošetřujícímu praktickému zubnímu lékaři.

O vedení databází zubních ordinací se snaží také různé webové portály vč. ZUBY.cz. Dosáhnout však absolutní aktuálnosti a úplnosti seznamu lékařů je relativně obtížné a není to ani cílem portálu ZUBY.cz. Na našich stránkách chceme spíše podpořit prezentaci ordinací a lékařů, kteří o tuto formu prezentace mají aktivní zájem a používají ke své prezentaci a komunikaci s okolím internet. Aktuální seznam všech praktických zubních lékařů i lékařů-specialistů vede Česká stomatologická komora a je dostupný na jejích internetových stránkách zde: www.dent.cz/index.php?id_strana=18-Seznam-zubnich-lekaru


Sdílet:
8.10.2019 - Češi mnohdy hledají zubaře marně, sehnat ho musí zdravotní pojišťovna!
Najít nového zubaře je v některých regionech opravdu problém. Ti stávající totiž nové pacienty často nepřijímají, noví stomatologové naopak nepřibývají. Sehnat vám ho přitom musí ze zákona zdravotní pojišťovna. Zajistit více zubařů prý ale není v jejich silách.

8.3.2017 - 90 % lidí nepoužívá mezizubní kartáček
Lidé mívají špatné návyky z dětství. Mnoho z nich bývá absolutně nepolíbeno dentální hygienou.

18.2.2017 - Zdraví zubů ukazuje na celkové zdraví
Výzkum publikovaný v Periodontology 2000 (Anglie) zjistil, že počet zubů, které během života ztratíme, může být klíčovým ukazatelem kvality našeho života. Osoby, které mají plný počet zubů ještě v 74 letech mají výrazně větší pravděpodobnost, že se dožijí 100 let. Studie se opírá o zjištění že ztráta zubů během života úzce souvisí i se stresem.