LIDSTVO versus virus Herpes simplex
Opar? - Kdo by ho neznal? Virus Herpes, který jej způsobuje, postihuje více než 90 % lidské populace. Ať už opary trpíte vy sami, nebo je znáte z úst svých známých, víte, jaké je to nepříjemné, bolestivé a nevzhledné kožní onemocnění.
Opar není žádný malý pupínek, který se náhle objeví a zase hned zmizí. Nákaza virem Herpes simplex, který opar způsobuje, je přitom velmi snadná a neexistuje žádný zaručený způsob, jakým bychom se jí mohli ubránit. Existují dva druhy tohoto viru a s nimi dva způsoby nákazy. Rozlišujeme zcela prozaicky Herpes simplex virus 1 (HSV1) a Herpes simplex virus 2 (HSV2). Ten první údajně postihuje tělové tkáně od pasu nahoru, je však těžkým specialistou především na ty tkáně, kterým jsme si zvykli říkat ústa a na jejich bezprostřední okolí. Proto je nejznámější opar rtu, ale tahle bolestivá a nevzhledná lapálie se může objevit třeba na nose, v horších případech i uvnitř nosu. K prvotní nákaze virem dochází většinou do sedmého roku života - dítě se nakazí od matky, příbuzných nebo od jiných dětí a to převážně ústy. Již v ranném dětství se tedy naprostá většina lidí stane celoživotním bacilonosičem viru Herpes simplex. Prvotní infekci však buď nedoprovází žádné příznaky, nebo se objeví jen zánět ústní sliznice. Virus typu 2 je rozhodně ještě nepříjemnějším společníkem lidstva – způsobuje totiž opar v oblasti zevních genitálií. U žen ale mnohdy proniká i do hloubky a může zasáhnout močový měchýř. K nákaze tímto virem dochází při pohlavním styku.
Pro úplnost musíme zmínit ještě tak zvaný pásový opar, tedy Herpes zoster, který má však jiného původce – způsobuje jej virus Varicella zoster, který má na svědomí také plané neštovice.
Když se staneme nositeli...
Opary se často objevují opakovaně
Herpes jako civilizační choroba
Úprava jídelníčku i životního stylu jako jediná možná prevence
Devět lidí z deseti je nakaženo virem Herpes. Patříte-li k těm neblaze vyvoleným, kteří občas trpí jeho aktivními projevy v podobě nepříjemných puchýřků, měli byste mít na paměti, že nemilý virus číhá na každé oslabení vašeho imunitního systému, který je mimo jiné výrazně ovlivňován vaší psychikou. Není proto příliš vhodné se při každém "divném pocitu" na rtu vyděsit, způsobit tím organismu šok a vzniku oparu tak ještě dopomoci. Mnohem prospěšnější je na opar si prostě zvyknout, stejně jako třeba na pihy, které se při každém větším slunečním záření objeví na obličeji, a nepodporovat jej hysterií typu: "Proboha, pozítří mám rande a určitě budu mít zase opar!". Nejzaručenějším receptem pro "snadný život s opary" je tedy klid a mastička po ruce, což naštěstí není žádný problém - výrobci ji totiž šikovně prodávají v dvougramových tubách, takže se vám zaručeně vejde do dámské kabelky i kapsy u kalhot. Ještě kdyby se tak stejně snadno dalo nosit alespoň malé balení naprostého klidu...
Kateřina Grešlová
Publikováno: 23.11.2005 v rubrice Onemocnění dásní .
Autor:
Sdílet:




Najít nového zubaře je v některých regionech opravdu problém. Ti stávající totiž nové pacienty často nepřijímají, noví stomatologové naopak nepřibývají. Sehnat vám ho přitom musí ze zákona zdravotní pojišťovna. Zajistit více zubařů prý ale není v jejich silách.
8.3.2017 - 90 % lidí nepoužívá mezizubní kartáček
Lidé mívají špatné návyky z dětství. Mnoho z nich bývá absolutně nepolíbeno dentální hygienou.
18.2.2017 - Zdraví zubů ukazuje na celkové zdraví
Výzkum publikovaný v Periodontology 2000 (Anglie) zjistil, že počet zubů, které během života ztratíme, může být klíčovým ukazatelem kvality našeho života. Osoby, které mají plný počet zubů ještě v 74 letech mají výrazně větší pravděpodobnost, že se dožijí 100 let. Studie se opírá o zjištění že ztráta zubů během života úzce souvisí i se stresem.