Autor odpovědi
MUDr. et MUDr. Martin Neumann
Zubní lékař

Moje manželka si stěžuje, že v noci skřípu zuby až jí to budí. Já pozoruji, že mám některé zuby odřené. Co mám proti tomu dělat? (Jiří N, Praha)

Skřípání zuby, kterému odborníci říkají bruxismus je jev, kdy zejména během spánku dochází k nevědomému zatínání žvýkacích svalů a pohybům obou čelistí proti sobě. Nadměrným a intenzivním třením zubů horní a dolní čelisti dochází nejen k nepříjemným zvukům, které budí vaší manželku ze spaní, ale jak sám píšete k obrušování vašich zubů. Kromě zubů může dojít i k poškození čelistního kloubu. Skřípání zuby může být způsobem vaší odpovědi na stresovou situaci. Je zapotřebí se tedy zamyslet, zdali právě stres nemůže hrát svou roli a snažit se ho elimninovat jakkoli to může být těžké. Zuby a čelistní kloub je pak možno chránit zhotovením specální dlahy, která se nasazuje na noc podobně jako nosiče na bělení nebo chrániče zubů u hokejistů. Tato dlaha zabrání i vzniku nepřijemných zvuků a zajistí vaší paní nerušený spánek.  Zároveň je vhodné navštívit specializovaného fyzioterapeuta, který pomůže s uvolněním čelistní svaloviny.  


Autor odpovědi
MUDr. et MUDr. Martin Neumann
Zubní lékař

Před půl rokem mi zubařka vytrhla dolní šestku. Je to můj první vytržený zub. Je lepší nechat tam mezeru, na kterou jsem si již celkem zvykla, udělat můstek nebo implantát? (Iveta R, Hustopeče)

První molár v dolní čelisti neboli dolní šestka má významnou roli při rozmělňování potravy, proto by měla být určitě nahrazena. A existují i další důvody, proč by měl být tento zub nahrazen. Může dojít k posunu nebo sklonění sousedních zubů do mezery nebo vzniku tzv. zámkového skusu, což má další negativní dopady. Jak správně píšete, existuje více možností jak ztracený zub nahradit a každé řešení má své výhody i nevýhody. Pokud máte zachovalou druhou stoličku, lze zhotovit pevný můstek. To je rychlejší a levnější řešení než náhrada zubním implantátem. Musí se ale obrousit oba sousední zuby, na které se zhotovený fixní můstek nalepí. Také udržování hygieny může být u můstku o něco složitější než u zubního implantátu. Náhrada extrahované šestky zubním implantátem je moderním řešením, pro které ale musí být splněny určité podmínky z nichž nejdůležitější je kromě dobrého celkového zdravotního stavu dostatek kvalitní kosti. Je to řešení o trochu delší a dražší, ale není nutné ubrušovat mnohdy zdravou zubní tkáň sousedních zubů a také udržování ústní hygieny je o něco snazší a blíží se čištění vlastních zubů. 


Autor odpovědi
Katka Boháčová, DiS
Dentální hygienistka

Kvalitu vyčištění zubů prý mohu zjstit sám bez kontroly u zubaře nebo zubní hygienistky. Jak na to? (Karel B, Hradec Králové)

Zuby by měly být po vyčištění zcela hladké což jednoduše ověříte, když si přes dostupné plošky zubu přejedete jazykem. Pokud  na povrchu zubů zůstal plak, nebude pocit hladkosti povrchu dokonalý. Vyžaduje to cit a jistou dávku cviku, než se to lidé naučí vnímat.
V případě, že budete chtít získat úplnou a detailní informaci o dokonalosti vašeho úsilí při čištění zubů, můžete použít přípravky pro indikaci zubního plaku. Primárně byly určeny pro použití u dětí, ale také dospělí si mohou tímto způsobem sami zkontrolovat, že si vyčistili zuby správně. Indikátory zubního plaku jsou dostupné ve formě tablet nebo jako roztoky k výplachům úst. Obsahují potravinářské barvivo a mívají také ovocnou příchuť. Lze je použít po vyčištění zubů, ale i před čištěním. Nedočištěná místa zůstanou i po výplachu úst vodou a vy při pohledu do zrcadla uvidíte, která míste jsme při čištění vynechal a je zapotřebí je čistit pečlivěji.


Autor odpovědi
Katka Boháčová, DiS
Dentální hygienistka

Jak často bych měla vyměnit zubní kartáček? Při návštěvě zubní hygieny mi doporučili kupovat nový kartáček 4x za rok, není to zbytečné? (Pavlína D, Praha)

Vaše zubní hygienistka má pravdu. Všeobecně platí, že zubní kartáček by měl být vyměněn za nový přibližně každé tři měsíce. Ale  může se stát, že je nutné kartáček vyměnit i dříve - pokud kartáček jeví příznaky opotřebení v podobě roztřepených vláken, vyměňte ho ihned. Takový kartáček ztrácí svou schopnost čištění a navíc si s ním mlžete způsobit i poranění dásní. Zanedbaný zubní kartáček se navíc stává útočištěm mnoha bakterií, které mohou způsobit další problémy. Proto byste měla kartáček měnit také  po každé prodělané infekční nemoci.
K časnějšímu opotřebení vláken kartáčku přispívá čištění velmi teplou vodou a příliš velký tlak při čištění zubů. Namáčejte proto kartáček pokud možno pouze do vlažné vody a nepřehánějte to s tlakem - prodloužíte tak životnost nejne nejen vašeho zubního kartáčku, ale i povrchu vašich zubů. 


Autor odpovědi
Katka Boháčová, DiS
Dentální hygienistka

Dle pokynů zubní hygienistky jsem začala používat mezizubní kartáčky, ale dásně mi při čištění mezizubními kartáčky hodně krvcácejí. Proč a co mám dělat? (Michaela K, Horoměřice)

Zřejmě jste s používáním mezizubních kartáčků začala terprve nedávno. Krvácení je příznakem probíhajícího zánětu, který je reakcí těla na toxické látky produkované bakteriemi zubního plaku. Zejména pak plaku, který nebyl odstraněn během posledních 24 hodin. Proto je velmi důležité plak denně precizně odstraňovat. Dlouhodobé působení zánětu dásní může postupem doby přejít v obávanou parodontózu, která je častou příčinou ztráty zubů.  Krvácení se proto nezalekněte a čistěte si mezizubí mezizubními kartáčky i když vaše dásně krvácejí. A to pravidelně každý den. Po určité době, zpravidla již po 2 týdnech, začne krvácení ustupovat a nakonec dásně přestanou krvácet úplně. Ani poté však nepřestávejte mezizubní prostory mezizubními kartáčky čistit!


Autor odpovědi
Katka Boháčová, DiS
Dentální hygienistka

Používám sonický zubní kartáček. Jakou pastu mám při čištění sonickým kartáčkem používat? (Ivan Ř, Brno)

Pro sonické zubní kartáčky je vhodné používat zubní pasty bez pěnidel (SLS) a s nízkou abrazivitou (neboli RDA). Sonické kartáčky mají vysokou frekvenci kmitů, proto je vhodné používat také zubní pasty a gely s nižší brusností (RDA okolo 30). Určitě není vhodné používat pastu s mikroperličkami, které většinou obsahují bělicí zubní pasty.


Autor odpovědi
Katka Boháčová, DiS
Dentální hygienistka

Kdy je správné si ráno čistit zuby? Před snídaní nebo až po ní? (Libor Z, České Budějovice)

Ani jedna varianta není zcela špatně. Pokud jste ale zvyklý si čistit zuby po snídani, abyste z úst odstranil zbytky potravy, je důležité vědět, že bysteto neměll dělat po dobu přibližně 30 minut po jídle. Některé druhy potravin jako jsou ovocné džusy nebo ovoce samotné jsou poněkud kyselé. A obsažené kyseliny mírně naleptávají povrch skloviny. Proto není vhodně naleprtaný povrch zubu bezprostředně po konzumaci těchto potravin vystavit mechanickému zatížení v podobě čištění.


Autor odpovědi
Katka Boháčová, DiS.
Dentální hygienistka

Na ortodoncii mi bylo doporučeno používání ústní sprchy. Můžete mi vysvětlit, k čemu je sprcha dobrá? (Eva H, Ostrava)

Ústní sprchy je pro řadu lidí dobrým pomocníkem při ústní hygieně. Zejména pro ty, kteří mají v ústech pevná rovnátka, velké můstky nebo zubní implantáty. Sprchy jsou totiž určeny k proplachu a čištění špatně přístupných a hlubších míst v ústech. Takovými místy jsou širší mezizubní prostory u pacientů s parodontitidou, kde již chybí zubní papila nebo prostory pod můstky, kolem zubních implantátů a fixních rovnátek. Pomocí speciálně tvarovaných trysek proud vody odstraní z míst kam se lze jinak velmi těžko dostat zbytky potravy, nečistoty, částečně i plak a v něm obsažené bakterie. Ideální je předčistit tato místa pomocí ústní sprchy a následně je zbavit plaku pomocí mezizubního kartáčku, jedosvazkového kartáčku a pod.