Hlavní strana Bolest zubůDětský chrupEndodoncieImplantátyKorunkyNávštěva zubní ordinaceOnemocnění dásníOnemocnění ústní sliznicePrevenceÚstní hygienaVýplně zubůZajímavostiZubní náhradyZuby a dásně v těhotenství

Pečetění fisur - co to je?

Jsou situace, kdy velmi jemným a včasným zásahem do chrupu, lze posílit jeho odolnost vůči vnějším vlivům a snížit pravděpodobnost vzniku zubního kazu na místech, kde kaz často vzniká - v jamkách stoliček.

 

Pečetrění fisurPečetění fisur

Pečetění fisur je velmi účinná preventivní metoda prováděná v ordinacích dětských a praktických zubních lékařů.
Pečetění spočívá v utěsnění štěrbin mezi hrbolky na kousacích ploškách postranních zubů chemicky (tj.samostatně) nebo světlem tuhnoucí pryskyřicí. Zabrání se tak mechanickému ulpívání zubního plaku a následně vzniku zubního kazu.
Struktura hrbolků, rýh a štěrbin na kousacích ploškách zubů je velmi proměnlivá jak u různých jedinců, tak u jednotlivých zubů.
Na zubech s hlubokými fisurami snáze ulpívá zubní plak, fisury nejsou dobře přístupné lokální fluoridaci a tyto zuby jsou pak zranitelnější a náchylnější ke vzniku zubního kazu.

Pečetění fisur je doporučováno především u prořezávájících se malých a velkých stoliček

 • u pacientů, kteří měli mnohočetné kazy v mléčném chrupu
 • u pacientů, kteří mají v rodinné anamnéze výrazně zvýšenou kazivost
 • u konkrétních zubů jejichž mezihrbolkové rýhy jsou velmi hluboké a těžko čistitelné

 • Pečetění "šestiletého" moláru

  V šestém roce života prořezává do dutiny ústní první stálá stolička.
  Jelikož se jedná o šestý zub, zařazuje se v zubním oblouku za poslední pátý dočasný zub. Jeho prořezání tedy nepředchází ztráta zubu dočasného. Rodiče prvňáčků často zaskočí zpráva, že dítě má v ústech stálou stoličku a dokonce zkaženou.
  Svoji roli zde hraje i vývoj ochrané sklovinné vrstvy stoliček. Sklovina, která pokrývá hrbolky zubu, dozrává směrem od vrcholů hrbolků k mezihrbolkovým rýhám (fisurám).
  V období těsně po prořezání zubů do dutiny ústní, nemusí být sklovina ve fisurách ještě dostatečně mineralizována, proto je vhodné po prořezání prvních stoliček vyhledat zubního lékaře. Zubní lékař zhodnotí, zda není vhodné provést pečetění fisur či jiný typ ošetření.
  Pečetění není možné u mnohočetných kazů a u nespolupracujících pacientů s nedostatečnou hygienou.
  Pečetění doplňuje ostatní metody prevence zubního kazu jako je správná zubní hygiena, místní fluoridace, celková fluoridace a zdravá výživa.

  Výhody a nevýhody

  Výhody: Pečetrění fisur - detail

  • velmi jednoduchá a neinvazivní technika, která nemá žádná rizika
  • pečetidlo může být použito i k léčbě počínajících zubních kazů

  Nevýhody:

  • komplikací může být po určité době narušení či "vypadnutí" pečetící výplně - v těchto případech je nutné ošetření zopakovat nebo doplnit
  • k vytvoření vazby mezi sklovinou a pečetidlem je užívána stejně jako u zhotovení "bílých" výplní kyselina ortofosforečná, navzdory vytvořené vazbě je mechanická odolnost pečetící výplně omezená a jsou nutné pravidelné preventivní prohlídky

  Aplikace pečetidla

  1) Izolace zubu gumovou blánou nebo vatovými válečky.
  2) Důkladné odstranění zubního plaku abrasivní pastou rotačními nástroji.
  3) Naleptání zubní skloviny kyselinou ortofosforečnou.
  4) Důkladný výplach leptadla proudem vody.
  5) Vysušení zubu.
  6) Aplikace pečetidla. Pečetidlo může být chemicky nebo světlem tuhnoucí. U světlem tuhnoucích materiálů následuje ještě osvícení pečetidla halogenovou lampou.
  7) Jelikož je zhotovená výplň vystavena obrovským žvýkacím silám, musí být správný skus pečlivě zkontrolován a upraven.
  8) Preventivní prohlídka nejpozději za 6 měsíců.

  Preventivní výplň

  Při léčbě drobných zubních kazů bývá užívána technika tzv. preventivní výplně.
  Preventivní výplň je kombinací drobné "bílé" výplně, jíž je ošetřen počínající zubní kaz a "pečetidla", které překrývá tuto výplň a zároveň chrání mezihrbolkové štěrbiny.
  I tento druh ošetření předpokládá výbornou hygienu a pravidelné návštěvy zubního lékaře.

  Publikováno: 07.03.2007 v rubrice Prevence .
  Autor: MUDr. Jana Madunická


  Sdílet:
  8.10.2019 - Češi mnohdy hledají zubaře marně, sehnat ho musí zdravotní pojišťovna!
  Najít nového zubaře je v některých regionech opravdu problém. Ti stávající totiž nové pacienty často nepřijímají, noví stomatologové naopak nepřibývají. Sehnat vám ho přitom musí ze zákona zdravotní pojišťovna. Zajistit více zubařů prý ale není v jejich silách.

  8.3.2017 - 90 % lidí nepoužívá mezizubní kartáček
  Lidé mívají špatné návyky z dětství. Mnoho z nich bývá absolutně nepolíbeno dentální hygienou.

  18.2.2017 - Zdraví zubů ukazuje na celkové zdraví
  Výzkum publikovaný v Periodontology 2000 (Anglie) zjistil, že počet zubů, které během života ztratíme, může být klíčovým ukazatelem kvality našeho života. Osoby, které mají plný počet zubů ještě v 74 letech mají výrazně větší pravděpodobnost, že se dožijí 100 let. Studie se opírá o zjištění že ztráta zubů během života úzce souvisí i se stresem.