Je zajímavé, že žádný skutečně existující dentální odborník, se kterým jsem se kdy setkal nebo o kterém jsem kdy slyšel (jako redaktor odborného dentálního časopisu znám tolik dentálních odborníků, že z toho občas mívám bílé noční můry), nedoporučuje svým pacientům žádný z těch úžasných ergonomicky tvarovaných, inteligentních, 3D účinných (ať už to znamená cokoliv) zubních kartáčků s opravdu kreativně rozmístěnými a zastřiženými štětinami mnohdy dozdobenými věncem gumových klků, tedy žádný z těch kartáčků, které jsou nám v hojné míře nabízeny v televizních reklamních šotech.
V ordinaci moderního zubního lékaře a zvláště pak na pracovišti dentální hygienistky podstoupí dnes každý pacient důkladnou instruktáž správné ústní hygieny a jsou mu také k tomuto účelu doporučeny vhodné nástroje. Po takové instruktáži je pacient často velmi udiven a to přinejmenším hned dvakrát: Za prvé když zjistí, že si vlastně neumí čistit zuby a za druhé, když uzří kartáček, který je mu doporučován jako nejlepší. Šokující je, že tento kartáček nekoupí v žádném super-hypermarketu, který je zárukou té nejvyšší kvality nabízeného zboží, ale pouze v lékárnách nebo specializovaných prodejnách! A co teprve obyčejný až trapně ubohý vzhled tohoto kartáčku, který vedle nejluxusnějších komerčně nabízených modelů vypadá jako motorové kolo Babeta vedle Škody Octavie 1.9 TDI. Není tedy divu, že mnohý pacient rezignuje na orální hygienu i přes veškerá doporučení svého zubního lékaře. Ztratí v něj totiž veškerou důvěru na základě přesvědčení, že mu byl lékařem z jakýchsi nekalých důvodů vnucen podřadný nástroj orální hygieny a sám lékař si doma s ďábelským smíchem ošetřuje svůj chrup kartáčkem, který vypadá jako ze Star Treku (a samozřejmě také tak funguje).
Nyní však zcela vážně – kromě bezvadně zvládnuté techniky správného čištění zubů je pro důkladné a šetrné odstranění zubního plaku vhodný kartáček s velmi kvalitními, hustě nasázenými a rovně zastřiženými štětinami, které tvoří co největší čistící plochu při optimálních rozměrech čistící hlavy kartáčku. Kvalita pracovní části zubního kartáčku netkví v rafinovaném rozmístění štětin ani ve způsobu jejich zastřižení, ale v jejich struktuře. Ideální štětiny jsou velmi jemné a měkké (nesmí být ostré), zároveň však mechanicky odolné a schopné držet tvar. Čím hustší je osazení kartáčku štětinami, tím efektivnější je čištění zubů v přímé úměře k počtu čistících pohybů – asi jako když s hustým smetákem zametete drobné smetí rychleji a lépe než s řídkým pometlem. Na ničem jiném, než na kvalitě a hustotě štětin u zubního kartáčku v podstatě nezáleží (samozřejmě, že tělo kartáčku musí být zhotoveno ze zdravotně nezávadného a neporézního materiálu).
Takový zubní kartáček ideál, jehož kvality tkví v charakteru nikoliv ve vzhledu, si na doporučení svého zubního lékaře, dentální hygienistky či specializovaného prodejce můžete v současné době pořídit za 50 až 70 Korun českých a věřte že je to velmi dobrá a v pravém slova smyslu úsměvná investice.

V dalším článku se budeme věnovat správné technice čištění zubů, která se mimo jiné vyvíjela v závislosti na materiálovém zdokonalování štětin zubních kartáčků. Budeme se také zabývat dalšími nástroji ústní hygieny, které jsou dnes takřka stejně důležité jako klasické zubní kartáčky – povíme si tedy něco o mezizubních kartáčcích, dentální niti a jiných méně známých pomůckách.

Autor: David Mondok, redakce časopisů StomaTeam a StomaTip (Publikováno: 23.11.2005)