Hlavní strana Bolest zubůDětský chrupEndodoncieImplantátyKorunkyNávštěva zubní ordinaceOnemocnění dásníOnemocnění ústní sliznicePrevenceÚstní hygienaVýplně zubůZajímavostiZubní náhradyZuby a dásně v těhotenství

Nejen ze zubního kartáčku je zub živ aneb pomůcky ústní hygieny které možná neznáte

Nesprávná životospráva, stres, vysoký obsah cukru, různých chemikálií a živočišných bílkovin ve stravě a další negativní civilizační vlivy oslabují celkovou obranyschopnost našeho organismu a tím samozřejmě také přirozené samočistící mechanismy úst a odolnost zubů proti zubnímu kazu. Pro zachování zdravých zubů musíme tedy dbát především na stoprocentní prevenci, k čemuž nám však klasický zubní kartáček nestačí. Nemůžeme jím totiž odstranit zubní plak, který je živnou půdou bakterií zubního kazu, ze všech míst, na kterých se ukládá. Klasický kartáček nepostačuje ani v případě, kdy máme v ústech některou ze zubních náhrad (např. umělou korunku či tzv. můstek), které vždy vyžadují speciální péči. Proto si přiblížíme i další možnosti péče o chrup v podobě dnes již běžných avšak mnohem méně používaných pomůcek ústní hygieny než je tomu v případě zubního kartáčku.

Mezizubní kartáčky

Asi nejdůležitější pomůckou ústní hygieny, kterou by měl používat opravdu každý, je vedle zubního kartáčku kartáček mezizubní. V současnosti je mezizubní kartáček nejefektivnějším všeobecně dostupným nástrojem k odstraňování zbytků potravy z mezizubních prostor. Zvláště u stoliček bychom jeho použití měli pref
erovat před zubní nití. Stoličky neboli moláry mají totiž spodní část strany, která směřuje do mezizubního prostoru, mírně vyklenutou dovnitř. Štětinky mezizubního kartáčku se po vtlačení do mezizubního prostoru rozprostřou a dosáhnou všude, zatímco napnutá mezizubní nit prokluzuje a nevyčistí celou plochu zubu. Mezizubní kartáčky jsou vyráběny v různém provedení a v různých průměrech. Mezery mezi jednotlivými zuby samozřejmě nejsou stejné a je velmi důležité zvolit pro čistění každého mezizubního prostoru správný průměr mezizubního kartáčku. Příliš malý kartáček nesplní svou funkci, příliš velkým kartáčkem si zase můžeme soustavně poškozovat mezizubní papilu (výběžek dásně). Používání mezizubních kartáčků je vhodné zpočátku konzultovat se zubním lékařem či dentální hygienistkou. Dentální odborník mimo jiné proměří speciální sondou mezizubní prostory a zvolí vhodné velikosti kartáčků.

Dentální nit

Dentální nit bychom měli používat zejména k vyčištění velmi úzkých mezizubních prostor, do kterých se nevejde ani ten nejtenčí mezizubní kartáček. Dentální nit s tzv. tuhým zavaděčem je pak vynikajícím nástrojem k čistění prostor pod některými typy pevně nasazených zubních náhrad. Úskalím používání dentální niti je výše uvedený nedostatek při čistění prostor mezi stoličkami (existují však expanzní dentální nitě, které tento problém do jisté míry kompenzují) a nebezpečí poranění dásně při neopatrném zavedení poměrně ostré nitě mezi zuby. Existují také různé držáky, které usnadňují manipulaci s dentální nití (napínají nit podobně jako luk tětivu). O používání dentální nitě se poraďte se zubním lékařem nebo odborníky v lékárnách či specializovaných prodejnách.

Sólo kartáčky

Jsou to kartáčky tvořené pouze malým kulatým snopkem štětin, takže celá jejich pracovní plocha se vlastně vejde na jeden zub. Jsou určené k čistění špatně dostupných míst přirozeného chrupu či kolem zubních náhrad. Ideální pro precizní dočistění zadních plošek zubů – zvláště trpíte-li nadměrným usazováním zubního kamene.

Mezizubní párátka

Párátko je vlastně nejstarším nástrojem ústní hygieny. Vždyť co je jednodušší než vzít tenký klacík a vyšťourat si s ním zbytky jídla nepříjemně zachycené mezi zuby. Dnes se vedle mnoha variant klasických dřevěných párátek vyrábějí umělohmotná různě tvarovaná ba dokonce "chlupatá" párátka jako první pomoc při nepříjemném nebo viditelném znečištění chrupu. Je dobré mít po ruce vlastní balení takových párátek, které nám kdykoliv ve společnosti umožní rychlé, pohodlné a hygienické odstranění nevzhledných nebo protivných zbytků jídla z našich zubů (nejlépe samozřejmě po odebrání se na toaletu!).

 

 

 

Škrabka na jazyk

Plak, kterému jsme si zvykli dávat přívlastek "zubní", se samozřejmě usazuje v celých ústech a to znamená, že i na jazyku. Již moudří příslušníci vyspělých starověkých kultur doporučovali v rámci svých zdravovědných nauk pravidelnou očistu jazyka, k čemuž zhotovovali různé "škrabky". Při odstraňování nečistot z jazyka také vlastně zároveň provádíme masáž tzv. reflexních zón na jeho povrchu, čímž pozitivně stimulujeme celý organizmus (pokud nevíte o čem hovořím, což samozřejmě nepředpokládám, vyhledejte si informace o akupunktuře či akupresuře – jsou to rozhodně zajímavé způsoby tzv. alternativní medicíny.) Dnes jsou samozřejmě k dostání škrabky umělohmotné, které se používají stejně jako ty škrabky starověké – tedy k "oškrabání" povrchu jazyka od kořene ke špičce.

Ústní irigátory

Jsou to vlastně takové zubní sprchy využívající se k čistícímu efektu tlaku vody. Lze jimi šetrně čistit těžko dostupná místa přirozeného chrupu a kolem zubních náhrad. Proud vody odplavuje toxické látky produkované bakteriemi a příznivě stimuluje dásně, čímž snižuje riziko jejich zánětu. No, nedopřejte svým zubům vlastní sprchu!

Kartáček prsťáček

Jemný kartáček v podobě návleku na prst pro maminky nebo tatínky, aby mohli svému miminku (popřípadě několika miminkům) šikovně a s citem vyčistit jejich první mléčné zoubky.

Výčtem výše uvedených pomůcek orální hygieny jsme jejich rozmanitost zdaleka nevyčerpali. Ve specializovaných prodejnách se můžete setkat například s kartáčky, které mají vlastní dávkovače zubní pasty, se speciálním odstraňovačem zubního kamene, různými stimulátory dásní, přístrojem s názvem flosser nahrazujícím zubní nit, apod. Specifickým pomocníkem v ústní hygieně jsou také žvýkačky (jen ty bez cukru!), o nichž v příštím vydání našeho časopisu naleznete celý článek. Samostatnou kapitolou jsou pak zubní pasty a ústní vody, jimiž se také budeme zabývat příště.

David Mondok

Publikováno: 23.11.2005 v rubrice Ústní hygiena .
Autor:


Sdílet:
8.10.2019 - Češi mnohdy hledají zubaře marně, sehnat ho musí zdravotní pojišťovna!
Najít nového zubaře je v některých regionech opravdu problém. Ti stávající totiž nové pacienty často nepřijímají, noví stomatologové naopak nepřibývají. Sehnat vám ho přitom musí ze zákona zdravotní pojišťovna. Zajistit více zubařů prý ale není v jejich silách.

8.3.2017 - 90 % lidí nepoužívá mezizubní kartáček
Lidé mívají špatné návyky z dětství. Mnoho z nich bývá absolutně nepolíbeno dentální hygienou.

18.2.2017 - Zdraví zubů ukazuje na celkové zdraví
Výzkum publikovaný v Periodontology 2000 (Anglie) zjistil, že počet zubů, které během života ztratíme, může být klíčovým ukazatelem kvality našeho života. Osoby, které mají plný počet zubů ještě v 74 letech mají výrazně větší pravděpodobnost, že se dožijí 100 let. Studie se opírá o zjištění že ztráta zubů během života úzce souvisí i se stresem.