Hlavní strana Bolest zubůDětský chrupEndodoncieImplantátyKorunkyNávštěva zubní ordinaceOnemocnění dásníOnemocnění ústní sliznicePrevenceÚstní hygienaVýplně zubůZajímavostiZubní náhradyZuby a dásně v těhotenství

Genetika a dědičnost? Čistý zub se nekazí a zdravá dáseň nekrvácí

Hromadění zubního plaku genetika neovlivňuje. Zubní kaz se vytvoří na zubu (zubní plak je živnou půdou pro bakterie) a tyto pak přijímají cukr z potravy. Poté bakterie přemění cukr na kyselinu a ta následně poškodí zubní sklovinu.
S dědičností si pacienti často spojují i parodontitidu, lidově parodontózu. Většinou si myslí, že o zuby musí nutně přijít, když ji měl někdo v rodině. Vše však začíná zánětem dásně, což je imunitní reakce na množství bakterií v zubním povlaku, který se nachází v mezizubním prostoru. Dáseň následně začne krvácet, otékat a odchlipovat se od povrchu zubu. Zubní plak se pak dostane pod dáseň, kde semění na poddásňový zubní kámen, který rozrušuje závěsný aparát zubu. Postupně kost ztrácí svou spojovací funkci a začne ustupovat. Jakmile kořen zubu nemá v čem držet, začne se zub viklat a postupně může vypadnout.


Dentální hygiena i doma

Základem domácí dentální hygieny je ideálně dvakrát denně zubním kartáčkem očistit povlak ze zubů a v průběhu dne dbát na případné odstranění zbytků jídla z úst, na což si musí dát pozor zvlášť lidé s rovnátky. Součástí ústní hygieny je čištění mezizubních prostor. Používání mezizubního kartáčku vede k prevenci zubního kazu, který se tvoří na bočních plochách zubů. Brání také zánětu dásní a dalších tkání.

Profesionální dentální hygienu si pak zaslouží opravdu každý. Rozdíl je v tom, že někdo potřebuje jen instruktáž s pomůckami, jiný očištění zubů od plaku, kamene či pigmentů. Proto tuto péči někteří lidé potřebují častěji. Návštěvy u zubního hygienisty se tedy doporučují jedenkrát až pětkrát   ročně podle toho, jak pacient zvládá domácí péči.

Dnes už není nic neobvyklého, pokud má osmdesátiletý senior své zdravé zuby. Pokud budeme celý život o své zuby pečovat správně, není důvod, proč bychom o ně měli nutně v pokročilém věku přijít.


Co dítě, to jeden zub?

Těhotné ženě se často mění chutě, může pojídat více cukrovinek a také ji mohou omezovat časté nevolnosti, které může podpořit obtížné čištění zubním kartáčkem u zadních zubů. Často se žena těmto plochám vyhýbá. Ty jsou pak plné bakterií, které mají kvalitní výživu, a tak se zde vytvoří ideální podmínky pro vznik zubního kazu.

Sdílet:
8.10.2019 - Češi mnohdy hledají zubaře marně, sehnat ho musí zdravotní pojišťovna!
Najít nového zubaře je v některých regionech opravdu problém. Ti stávající totiž nové pacienty často nepřijímají, noví stomatologové naopak nepřibývají. Sehnat vám ho přitom musí ze zákona zdravotní pojišťovna. Zajistit více zubařů prý ale není v jejich silách.

REKLAMA
Heureka.cz - Péče o zuby

8.3.2017 - 90 % lidí nepoužívá mezizubní kartáček
Lidé mívají špatné návyky z dětství. Mnoho z nich bývá absolutně nepolíbeno dentální hygienou.

18.2.2017 - Zdraví zubů ukazuje na celkové zdraví
Výzkum publikovaný v Periodontology 2000 (Anglie) zjistil, že počet zubů, které během života ztratíme, může být klíčovým ukazatelem kvality našeho života. Osoby, které mají plný počet zubů ještě v 74 letech mají výrazně větší pravděpodobnost, že se dožijí 100 let. Studie se opírá o zjištění že ztráta zubů během života úzce souvisí i se stresem.