Hlavní strana Bolest zubůDětský chrupEndodoncieImplantátyKorunkyNávštěva zubní ordinaceOnemocnění dásníOnemocnění ústní sliznicePrevenceÚstní hygienaVýplně zubůZajímavostiZubní náhradyZuby a dásně v těhotenství

Snowboarďáci aneb rovnátka pro Ester Geislerovou

Vážení čtenáři,
dovoluji si vás pozvat na film Snowboarďáci. Proč se o tomto komediálním snímku zmiňuji zrovna v dentálním časopise? Ti z vás, kteří film již viděli, si možná povšimli jedné maličkosti, která souvisí se zubním lékařstvím – jedné z hlavních představitelek, herečce Ester Geislerové, se filmaři pokusili nasadit rovnátka!

Před třemi lety, dostal producent výše zmíněného filmu úkol splnit jeden z požadavků scénáře: Herečka Ester Geislerová měla mít ústa plná třpytivých a barevných zámečků a drátků, tedy tak zvaných fixních rovnátek. Taková rovnátka se nosí dnem i nocí a sundá je až lékař po skončení léčby. Zdánlivě to vypadalo na nevelký problém - vždyť zubních ordinací, které nabízejí léčbu fixními rovnátky, je celá řada. Jenomže půvabná Ester žádnou léčbu nepotřebuje. Má od přírody nádherně dokonalý chrup, který ji může závidět většina lidí. Vždyť pouze malé procento populace dostává tento dar do vínku. Navíc bylo samozřejmě nanejvýš žádoucí, aby herečka mohla po ukončení natáčecího dne "fixní" rovnátka odložit s jinými rekvizitami v šatně. U filmu sice lze díky trikům zařídit mnohé, ale v tomto případě..... A tak začala cesta filmového štábu po ordinacích a laboratořích. Hledali a hledali, ale stále jen slyšeli: "Vaše požadavky jsou nesplnitelné!". Za devatero horami a devatero řekami však utrmácení filmaři konečně narazili na kouzelnou ordinaci MUDr. Ivanova. Pan doktor je naštěstí muž činu a rád se potýká s novými problémy. S mojí ortodontickou laboratoří spolupracuje řadu let a proto ví, že ani mě nenechá žádná profesionální výzva chladnou. Strávili jsme společně hodně času nad vytvářením složitých modifikací klasických variací a hle – nový typ ortodontického aparátu (vlastně spíš takový aparát neaparát) byl na světě!

Bohužel při vlastním natáčení filmu nebyl asi přizván na konzultaci žádný odborník, protože imitace fixního rovnátka byla před kamerou jedním pohybem vyjmuta z úst a odložena na misku. Kdyby tento typ rovnátka chtěl pacient v reálném světě skutečně vyjmout z úst bez pomoci lékaře – potřeboval by k tomu přinejmenším kleště. Navíc byla rovnátka ve filmu vidět snad jen dvě vteřiny. Posuďte sami, zda vynaložené úsilí stálo za to ...

Jana Vintrová, zubní laboratoř Ortovia

Publikováno: 14.06.2006 v rubrice Zajímavosti .
Autor:


Sdílet:
8.10.2019 - Češi mnohdy hledají zubaře marně, sehnat ho musí zdravotní pojišťovna!
Najít nového zubaře je v některých regionech opravdu problém. Ti stávající totiž nové pacienty často nepřijímají, noví stomatologové naopak nepřibývají. Sehnat vám ho přitom musí ze zákona zdravotní pojišťovna. Zajistit více zubařů prý ale není v jejich silách.

8.3.2017 - 90 % lidí nepoužívá mezizubní kartáček
Lidé mívají špatné návyky z dětství. Mnoho z nich bývá absolutně nepolíbeno dentální hygienou.

18.2.2017 - Zdraví zubů ukazuje na celkové zdraví
Výzkum publikovaný v Periodontology 2000 (Anglie) zjistil, že počet zubů, které během života ztratíme, může být klíčovým ukazatelem kvality našeho života. Osoby, které mají plný počet zubů ještě v 74 letech mají výrazně větší pravděpodobnost, že se dožijí 100 let. Studie se opírá o zjištění že ztráta zubů během života úzce souvisí i se stresem.