Hlavní strana Bolest zubůDětský chrupEndodoncieImplantátyKorunkyNávštěva zubní ordinaceOnemocnění dásníOnemocnění ústní sliznicePrevenceÚstní hygienaVýplně zubůZajímavostiZubní náhradyZuby a dásně v těhotenství

Světlo používané zubaři zpomaluje nádory?

Modré paprsky používané k vytvrzování plomb mohou také zpomalovat růst nádorů.

 
Paprsky používané k vytvrzování plomb mohou podle výzkumu Medical College of Georgia rovněž zpomalovat růst nádorů.
Záření v modrofialové části spektra o vlnové délce 465nm produkuje volné radikály, jež působí jako katalyzátory polymerizace pryskyřic v materiálech, které se používají v zubním lékařství pro zhotovení tzv. bílých výplní - fotokompozit. Nádorové buňky v ústech jsou naopak volnými radikály poškozovány, je zpomalován jejich růst nebo přímo umírají, čímž se zpomaluje zvětšování karcinomu.
Skupina výzkumníků pod vedením doktora Patela zkoumala účinek modrofialového záření na deseti myších postižených nádorem. Polovina byla po dobu 12 dnů v řadě na 90 sekund vystavena modrofialovému světlu. Nádory potom byly vyjmuty a rozděleny na dvě části. Z poloviny byly vytvořeny řezy pro histologickou analýzu, z druhé poloviny byly po zmrazení získány bílkovinné extrakty. Počet apoptických buněk v karcinomech se podle testů zvýšil o 10 %. Zmrazené bílkovinné extrakty rovněž ukázaly 80% snížení růstu buněk u karcinomů myší vystavených světlu. Oba tyto faktory vedly k zastavení růstu nádorů. Další člen týmu, dr. Lewis, soudí, že léčba využívající modrého světla u velmi raných fází nádorů zvýší podíl apoptických buněk a zabrání tomu, aby nádory vůbec dosáhly měřitelných rozměrů. Velmi pozitivní je podle Lewise i to, že záření zřejmě nepůsobí na zdravé buňky. "V budoucnu by se modré světlo mohlo stát pomocnou léčbou při terapii rakoviny. Bylo by tak možné nasazovat nižší dávky chemoterapeutik," domnívá se odborník.
 
Zdroj: ScienceDaily

Sdílet:
8.10.2019 - Češi mnohdy hledají zubaře marně, sehnat ho musí zdravotní pojišťovna!
Najít nového zubaře je v některých regionech opravdu problém. Ti stávající totiž nové pacienty často nepřijímají, noví stomatologové naopak nepřibývají. Sehnat vám ho přitom musí ze zákona zdravotní pojišťovna. Zajistit více zubařů prý ale není v jejich silách.

8.3.2017 - 90 % lidí nepoužívá mezizubní kartáček
Lidé mívají špatné návyky z dětství. Mnoho z nich bývá absolutně nepolíbeno dentální hygienou.

18.2.2017 - Zdraví zubů ukazuje na celkové zdraví
Výzkum publikovaný v Periodontology 2000 (Anglie) zjistil, že počet zubů, které během života ztratíme, může být klíčovým ukazatelem kvality našeho života. Osoby, které mají plný počet zubů ještě v 74 letech mají výrazně větší pravděpodobnost, že se dožijí 100 let. Studie se opírá o zjištění že ztráta zubů během života úzce souvisí i se stresem.