Zubní implantáty jsou moderní možností jak řešit ztrátu vlastních zubů. V České republice zažívá zubní implantologie (tedy chirurgická stomatologie zabývající se zubními implantáty) v posledních letech doslova boom. Ucelených a snadno dostupných informací o tomto typu zubní náhrady, které by se více či méně neomezovaly na komerční tvrzení typu "Nic to není – za týden máte nové zuby", je však stále ještě poskrovnu. Proto jsme rádi, že pro vás můžeme čerpat z ojedinělé publikace s názvem Chcete třetí zuby? a podtitulem 100 otázek a odpovědí o zubních implantátech, jejímiž autory jsou odborníci působící na stomatologické klinice v Hradci Králové pod vedením prof. MUDr. Antonína Šimůnka CSc. Toto pracoviště získalo pověst moderního, výborně vybaveného a progresivního zdravotnického zařízení. Školí se zde čeští i zahraniční implantologové a pochází odsud první tuzemská učebnice zubní implantologie, vydaná v roce 2001. Věříme tedy, že následující informace vám dostatečně ozřejmí problematiku moderního typu protetického ošetření pomocí zubních implantátů.

To nejdůležitější o zubních implantátech

Co je zubní implantát?
Zubní implantát je umělý zubní kořen. Zavádí se obvykle do čelistní kosti – pak se nazývá nitrokostní implantát. Slouží k připevnění korunky, můstku nebo snímatelné zubní protézy.

Dá se zubní implantát přirovnat ke hmoždince?
Ne tak úplně. Implantát je nejčastěji malý šroubek, který je do kosti zaveden podobně jako vrut do dřeva. Proto se mu říká šroubový implantát. Jeho průměr bývá okolo čtyř milimetrů a délka jeden až jeden a půl centimetru. Je celý skryt v kosti. Implantát má uvnitř dutinu se závitem, do kterého se po vhojení implantátu zašroubuje pilíř. Ten již vyčnívá do úst. Na něj se potom nacementuje nebo přišroubuje vlastní protetická náhrada, kterou je umělá korunka či můstek, nebo zvláštní zařízení, sloužící k upevnění snímatelné zubní protézy. Implantát sám o sobě tedy žádnou korunku nemá.

Kdy implantáty doporučíme?

Proč vůbec zubní implantát použít? Co mi přinese za výhody?
Zubní implantáty přinášejí tři hlavní výhody:
1. Nabízejí pevný můstek tam, kde by běžným postupem bylo možné zhotovit pouze protézu snímatelnou.
2. Vyloučí broušení zubů na můstek. Obroušením kvůli zhotovení můstku je zub nenávratně poškozen. Implantát tomu dokáže předejít. 
3. Slouží k fixaci snímatelné zubní protézy. K implantátům ji lze připevnit tak, že zůstává snímatelná, ale v ústech dobře drží (tzv. hybridní náhrada). Jde-li o horní protézu, nemusí mít patrovou desku (lidově "patro")

Mohu nahradit implantátem jen jeden přední zub? Vyrazil jsem si ho při pádu z kola.
Jistěže. Jinak byste si musel nejspíš nechat obrousit zuby sousedící s mezerou a zhotovit můstek. Jsou-li tyto zuby zdravé, byla by to škoda. Obroušením povrchu přirozené zubní korunky se zub nenávratně poškodí. Implantát může být použit nezávisle na tom, kdy a z jaké příčiny došlo ke ztrátě zubu a o který zub jde?

Chybí mi čtyři zuby vpravo dole, od špičáku po první stoličku. Druhá stolička mi zůstala. Bez implantátů prý musím mít snímatelnou zubní protézu, protože mezera je pro běžný můstek příliš dlouhá. Mohl bych mít s implantáty náhradu, která by se nedala vyjmout? Šlo by to i bez broušení zubů?
Do této rozsáhlé mezery v chrupu je možné zavést tři implantáty a zhotovit na ně můstek. V tom případě není třeba zuby brousit, neboť můstek na ně nezasahuje. Pokud byste nebyl proti obroušení zubů a chtěl ušetřit peníze, lze vyrobit dlouhý můstek připevněný na Vaše zuby a uprostřed jej podepřít nejspíše dvěma implantáty. Je to však řešení méně vhodné.

Chybí mi všechny zadní zuby vlevo dole a nechci snímatelnou zubní protézu. Mohu si dát zavést implantáty a mít zuby napevno?
Implantáty jsou v této situaci velmi vhodné. Jedná se o tzv. zkrácený zubní oblouk. Je jedno, zda zkrácení je na jedné straně či na obou, nahoře nebo dole. Pouze v horní čelisti může být léčba poněkud náročnější, protože je tam kvůli čelistní dutině méně kosti.

Moc jsem se o zuby nestaral. Teď mi zubní lékař doporučuje většinu zubů vytáhnout a ostatní zuby to bude čekat za čas. Takže bych měl mít protézu "na háčky", a to bych nerad.
Pro tuto situaci se výborně hodí nečekat na likvidaci zbylých zubů, ale co nejdříve zvážit použití čepelkových implantátů. Nejprve musíme odstranit ty zuby, se kterými se již nedá nic dělat, a ty, které by se nakonec staly slabým místem v definitivní konstrukci můstku. Ponechat můžeme jen zuby důležité a dostatečně kvalitní, nejvýznamnější jsou špičáky a horní stoličky. Do mezer zavedeme čepelkové implantáty a vše spojíme jedním dlouhým můstkem, obvykle přes celý zubní oblouk. Nepříliš pevné zuby jsou tímto můstkem výborně zpevněny. Příznivé je, že můstek nemá tvar přímky, ale elipsy nebo paraboly, odpovídající tvaru čelisti. Odborně se tomu říká plošné kotvení. Tak jsou zuby daleko lépe chráněny proti přetížení a vydrží překvapivě dlouho.

Dá se implantovat i v pozdním věku? Je mi přes sedmdesát a nevím, zda to stojí za to.
Nepochybně to za to stojí. Implantace není vysokým věkem omezena. Sedmdesátiletí pacienti nás navštěvují často. V zemích, kde je populace starší, například ve Švýcarsku, není nic výjimečného implantovat pacientům více než osmdesátiletým.

Nemám již žádný vlastní zub a chtěl bych zuby umělé, které by nebyly vyjímatelné. Je to možné?
V dolní čelisti je to celkem snadné a rychlé, budete potřebovat pět až sedm implantátů a za několik měsíců je vše hotovo. V horní čelisti to bude obtížnější, pomalejší a finančně náročnější. Pravděpodobně Vás čeká přidání kosti do obou čelistních dutin (sinus lift, který popíšeme dále) a osm implantátů. Léčba zabere asi šestnáct měsíců. Požadujete totiž to nejobtížnější, co zubní implantologie zná.

Kdy implantáty nedoporučíme?

Mám cukrovku, beru prášky a držím dietu. Mohu mít implantát?
Jistě, máte však poněkud vyšší riziko komplikací. Čím závažnější cukrovka je a čím méně dokonale je léčená (ať již dietou, prášky nebo inzulínem), tím více problémů Vás může s implantáty potkat.
Pokud cukrovka vznikla ve stáří a pečlivě dodržujete dietu, není se téměř čeho obávat. Jestliže cukrovku léčíte prášky, implantaci jistě neodmítneme, i když je nebezpečí komplikací vyšší. Pícháte-li si inzulín, použití implantátů musíme velmi pečlivě zvážit.
Implantovat nelze vůbec, jestliže výsledky laboratorních testů, které Vám pravidelně provádí lékař, nejsou v pořádku. Nemoc není nebo nemůže být dostatečně léčená a riziko neúspěchu implantace by přesáhlo únosnou hranici.

Beru léky na "ředění krve" a chtěl bych zavést zubní implantáty.
Léky tohoto typu se používají velmi často, například po srdečním infarktu nebo při ucpávání cév. Jestliže jde například o Anopyrin, který omezuje shlukování krevních destiček, není to pro implantologa problém. Užíváte-li Warfarin, implantovat většinou nedoporučujeme, protože zákrok by mohl přivodit vážné problémy. Když je tato léčba časově omezená, stačí počkat, až bude ukončena. Pokud budete brát tento lék stále, nezbývá, než se s možností implantace rozloučit. Možná za pár let někdo něco vymyslí – pokrok jde rychle kupředu...

Dceři je dvanáct let a nevyrostl jí horní špičák. Může se zubní implantát použít již v tomto věku?
Čelist roste přibližně do 16-ti let u děvčat a do 18-ti let u chlapců. Pokud bychom implantovali o několik let dříve, implantát by se vlivem růstu čelisti posunul do nežádoucí polohy nebo by mohlo dojít i k místní poruše vývoje kosti. Takže implantovat lze až tehdy, když se růst kosti téměř zastavil. U děvčat zavádíme implantáty asi od 15-ti let věku, u chlapců o 1 – 2 roky později. Vaše dcera si ještě bude muset na implantát počkat, zatím jí může být zhotovena snímatelná protézka (mezerník).

Ženám nad šedesát pět let se prý implantáty nesmějí zavádět kvůli osteoporóze.
Často se mluví o tom, že při osteoporóze není možné implantovat. S tímto tvrzením souhlasit nelze.
Osteoporóza (která mnohdy souvisí s hormonálními změnami v přechodu) nepostihuje všechny kosti stejně. V přední části dolní čelisti, kam se zejména u starších a zcela bezzubých pacientů implantuje velmi často, známky osteoporózy téměř nenajdeme. Jinde se osteoporóza projeví pouze tím, že se implantát vhojuje pomaleji a má menší nosnost. Tomu se lze v plánu léčby přizpůsobit. Takže osteoporóza nám implantaci někdy znesnadňuje, ale jen málokdy znemožňuje.

Autor: Prof. MUDr. Antonín Šimůnek, CSc.

Publikováno: 22.11.2004 v rubrice Zubní náhrady.
Redakce časopisů StomaTeam a StomaTip