Zubní výplně
I. Zubní výplně - základní informace
Zubní výplň by měla obnovit funkci i vzhled zubů postižených zubním kazem. A to nejlépe takovým způsobem, jakoby zub nikdy postižen kazem nebyl. Napodobit přírodu ve všech směrech je velmi těžké. Přesto se moderní stomatologie tomuto cíli v posledních letech velmi přiblížila.
II. Přímé zubní výplně
Plastické materiály se umísťují přímo do dutiny vzniklé odstraněním zubního kazu (tzv. kavity) a tuhnou až po aplikaci. Proto se jedná o tzv. výplně přímé. K materiálům pro přímé výplně patří amalgám, kompozitní pryskyřice, skloinomery a kompomery. Jaké mají vlastnosti?
III. Nepřímé zubní výplně - inlaye
Náhrada zničené části zubu keramickou inlayí či onlayí patří v současné době zejména, je-li zhotovena v jedné návštěvě u zubního lékaře, ke špičce současné záchovné stomatologie. Vyhovuje většině požadavků na estetiku, pevnost, životnost i biokompatibilitu.
Zubní robot CEREC: celokeramické výplně, korunky a fasety na počkání
ZUBNÍ CENTRUM PETŘINY patří mezi pracoviště vybavené přístrojem CEREC, který zefektivňuje zubní ošetření . CEREC je stomatologický robot, který umožňuje výrobu keramických inlejí, onlejí, (lidově plomb), zubních korunek, estetických faset a malých můstků přímo v ordinaci během jediné návštěvy.
Amalgám - trvanlivý výplňový materiál nebo hrozba?
Už odedávna se lidé snažili bojovat proti ztrátě poškozených zubů nejrůznějšími výplněmi děr po zubním kazu. Používali k tomu korek, úlomky korálů, různé vosky a cementy nebo dokonce textil. Většina takových „plomb“ však vypadla během několika hodin, nanejvýš dnů. V osmnáctém století začali francouzští lékaři experimentovat s kovovými výplněmi a "vtepávali" do děravého zubu tenké fólie cínu nebo zlata malým kladívkem. Ani takové výplně však nevydržely dlouho. Do drobných štěrbinek, které kolem kovu zůstávaly, se dostaly bakterie a zub se kazil dál…
Amalgámová "sociální plomba" = časovaná bomba!
V poslední době (rok 2011) je mnoha českými médii zmiňována úhrada amalgámových výplní z prostředků všeobecného zdravotního pojištění. Mnozí pacienti však v ordinacích zubních lékařů za amalgám stejně platí sami. Jak to tedy s tím amalgámem vlastně je?
Stanovisko České stomatologické komory a EU k používání amalgámu z roku 2008
Je ošetření amalgámem pro pacienta bezpečné? Norsko zakázalo od 1. ledna 2008 užívání dentálního amalgámu, kromě výjimečných případů. Švédsko chystá podobný zákaz od 1. dubna 2008 a Dánsko chce výrazně omezit užívání amalgámu pravděpodobně do konce tohoto roku. V článku si můžete přečíst stanovsko České stomatologické komory a stanovisko komise EU.